Mama vs. otec: Týchto 7 TREFNÝCH ilustrácií odhaľuje DVOJITÉ štandardy v rodičovstve

Keď je reč o výchove detí, ešte stále sa často stretávame s tým názorom, že matka má robiť všetko a otec „iba pomáha“. Pritom by mali byť rovnocennými partnermi ako vo vzťahu, tak aj v rodičovstve. Ak muž náhodou robí viac ako iní otcovia, oslavujeme ho a vychvaľujeme. Pri ženách to ale neplatí.
Nová séria kreslených ilustrácií od momlife_comics odhaľuje, ako spoločnosť často hodnotí mamu a otca rôznymi metrami, aj keď robia presne to isté. Cieľom týchto ilustrácií je poukázať na nespravodlivé odlišnosti v tom, ako spoločnosť vníma otcov a matky v rovnakých situáciách.
Rodičovské združenie
Keď sa otec objaví na rodičovskom združení v škole, dostáva nadšený potlesk a obdiv, akoby to bola rarita. Ak príde mama, prijme sa to bez povšimnutia, pretože sa očakáva, že tam bude.
Prebaľovanie
Otec dostáva pochvalu za to, že sa zapája do rutinných povinností, zatiaľ čo keď tú istú činnosť vykonáva mama, nikto to nepovažuje za nič výnimočné.
Rýchle instantné jedlo
Otec je označovaný za „skvelého tatina“, keď použije jednoduché riešenie (napr. polotovar), zatiaľ čo mama dostáva nálepku „lenivej mamy“ za tú istú voľbu.
Nosenie detí
Otca s dvoma deťmi naraz ospevujú ako angažovaného, zatiaľ čo rovnako zaťažená mama dostáva len poznámku „veď to je mama, to je normálne“.
Jednorodič
Slobodný otec je vnímaný ako hrdina, ktorý to zvláda sám. Slobodná mama je naopak v spoločnosti niekedy automaticky podozrievaná, či nezaťažuje systém alebo či zvláda výchovu.
Cestovanie s deťmi
Otca s deťmi na letisku všetci velebia ako superhrdinu. Mama v rovnakej situácii dostane len povinnú otázku na palubné lístky, bez akejkoľvek pompéznosti.
Nedokonale oblečené dieťa
Otcovi sa pripíše aspoň snaha, aj keď dieťa nevyzerá stopercentne upravené, no mamu môžu hneď odsúdiť, že sa nedostatočne stará o svoje dieťa.
Dvojité štandardy pri vnímaní rodičovstva môžu viesť k zbytočným predsudkom. Uznanie si zaslúžia obaja rodičia – či už ide o kŕmenie, prebaľovanie, alebo vodenie detí do školy. Ako pripomína autorka komiksov, podstatné je uvedomiť si, že tento problém sa týka nás všetkých, a spoločnými silami môžeme dosiahnuť rovnocennejšie vnímanie starostlivosti o deti.