Máva vaše dieťa záchvaty HNEVU? 6 účinných spôsobov, ako to zvládnuť bez straty vašej TRPEZLIVOSTI

Máva vaše dieťa záchvaty
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
2025-03-16 11:00:00 |

Všetci rodičia občas zažijú situácie, keď ich dieťa dostane záchvat hnevu a nič nepomáha. Hnev je však normálnou emóciou, ktorá sprevádza deti do dospelosti, a preto je dôležité naučiť ich, ako tento hnev konštruktívne zvládať. A ideálne bez toho, aby ste stratili trpezlivosť.

Pozrite si týchto 6 efektívnych spôsobov od portálu Parents, ktoré vám môžu pomôcť a ktoré by ste mali najbližšie vyskúšať. 

1. Akceptujte hnev dieťaťa

Prvým krokom je uznať, že vaše dieťa má právo cítiť sa nahnevané. Vyjadrite, že chápete jeho pocity, napríklad vetou: „Vidím, že si naštvaný/-á.“ Ak viete aj dôvod, pridajte ho: „Rozumiem, že si nahnevaný/-á, lebo si chcel/-a ísť na hojdačku a musíme odísť.“

Zároveň dieťaťu potvrďte, že cítiť hnev je v poriadku, no musí sa naučiť, ako ho správne prejaviť. Pri potláčaní emócií vzniká ešte väčšia frustrácia, zatiaľ čo ich uznanie mu umožní hnev zvládnuť.

2. Podporte ho v tom, aby používalo slová

Deti potrebujú návod, ako opísať, že sú nahnevané. Povedzte im: „Keď si nahnevaný/-á, skús mi to povedať slovami, aby som ti mohol/-la lepšie rozumieť a pomôcť ti.“ Malé deti často nevedia vyjadriť, čo presne ich hnevá, a preto im môžete ponúknuť jednoduchú formulku: „Som nahnevaný/-á, lebo…“

Slovná komunikácia učí dieťa zvládať hnev efektívnejšie a znižuje riziko, že ho bude ventilovať fyzickými prejavmi ako bitie alebo kopanie.

3. Hľadajte pozitívne riešenie

Ak už záchvat hnevu začal, nemusíte mu ihneď ustúpiť, ale pomôžte dieťaťu nájsť inú cestu. Použite napríklad:

  • „Je ťažké podeliť sa o tvoju obľúbenú hračku. Skúsme ju na chvíľu odložiť a vyberme inú, kým je tu kamarát.“
  • „Chápem, že chceš ísť na pieskovisko, ale prší. Môžeme si postaviť bunker v obývačke.“
  • „Pred večerou si nemôžeme dať zmrzlinu, ale čo tak nakrájané jabĺčko?“

Ak dieťa len necháte vyplakať, naučí sa iba to, že naňho nereagujete. Namiesto toho mu ukážte, ako situáciu zvládnuť pozitívnym spôsobom.

4. Spomaľte a urobte si priestor

Keď sa dieťa rozčúli, neodbite ho ráznym nie, ale skúste na chvíľu prestať reagovať impulzívne a povedzte: „Poďme sa na to pozrieť, máš nejaký nápad?“ alebo „Skúsme o tom chvíľku porozmýšľať.“ Vďaka tomu získate čas na rozumnú reakciu a dieťa získa pocit, že jeho názor vás zaujíma.

Zmena prostredia tiež pomáha. Ak ste na ihrisku, prejdite o pár metrov ďalej do tichšieho kúta, čo môže pomôcť dieťaťu i vám upookojiť sa a premýšľať, ako najlepšie situáciu vyriešiť.

5. Nájdite tichšie miesto

V prípade, že sa scénka odohráva na verejnosti, je prirodzené cítiť rozpaky. Skúste sa presunúť na miesto, kde nebudete mať toľko zvedavých pohľadov. Tak sa môžete plne sústrediť na potreby dieťaťa namiesto obáv, čo si myslí okolie.

Pokojný priestor dáva dieťaťu pocit bezpečia a vám obom umožní podeliť sa o emócie bez nátlaku či rušivého hluku. Nezabudnite pri tom zachovať svoj pokoj – ste dieťa dôležitým vzorom, ktorý mu ukazuje, ako sa správať v náročných situáciách.

6. Stanovte jasné hranice

Dôležité je dieťaťu vysvetliť, že hnev je v poriadku, ale nie je v poriadku ubližovať druhým či sebe. Keď dieťa napríklad udrie súrodenca, zdôraznite, že rozumiete jeho hnevu, ale pripomeňte pravidlo: „Je v poriadku sa hnevať, no nesmieme biť. My sa nebijeme.“

Potom ho nasmerujte k pozitívnej reakcii: „Skús mi radšej povedať, že si nahnevaný/-á, aby som to vedel/-a a mohol/-la ti pomôcť.“ Jasná komunikácia a dôsledné pripomínanie hraníc pomôžu dieťaťu lepšie pochopiť, ako sa hnevať bezpečne.

Keď sa dieťa hnevá, potrebuje cítiť istotu, že jeho emócie nie sú prehliadané, ale tiež potrebuje vedenie, ako hnev správne prejavovať. Buďte jeho vzorom – uznajte pocity, opíšte to slovami, ponúknite riešenia a ukážte mu, že aj vy viete udržať pokoj.

Tak sa naučí, že hnev zvládne bez toho, aby sa uchýlilo k fyzickým prejavom alebo dlhodobej frustrácii. Tento základ emocionálnej regulácie mu bude slúžiť počas celého života.

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/as
Zdroj: parents.com

Ďalšie články

Varenie a recepty

Feminity

Zdravie

Diskusia