NOČNÝ DES u detí! Pediatrička otvorene: TAKTO musia rodičia reagovať

NOČNÝ DES u detí!
Ilustračná foto
Zdroj: gettyimages.com
2023-08-31 19:00:00 |

Noci s malými deťmi bývajú niekedy náročné. Môžu ich trápiť koliky, reflux, rastúce zúbky či dokonca nočné mory a desy. Pre rodičov je niekedy náročné zistiť, ako pomôcť svojmu drobcovi. Málo rozoberanou témou sú práve nočné desy. Na najčastejšie otázky rodičov v súvislosti s touto témou odpovedá pediatrička MUDr. Denisa Jaššová.

Nočné desy možu v noci potrápiť nejedno dieťa, ale aj rodiča. Najčastejšie sa vyskytujú po veľmi emočných a aktívnych dňoch.

Mnohé mamičky si takýmito náročnymi nocami už prešli a nie vždy vedeli, o čo ide. "U nás to trvalo pomerne dlho. Prvýkrát, keď to prišlo, nevedeli sme o čo ide. Nevedela sa ukľudniť. Bolo to tuším 6x za noc. Ja som už mala v hlave tie najhoršie scenáre, že má halucinácie. U nás je spúšťačom choroba. Keď niečo na ňu liezlo. Vždy sme vedeli, že to príde. Pri poslednej chorobe už nočný des nemala. Dúfam, že už to máme za sebou. O dva mesiace má 7 rokov," píše svoju skúsenosť Lenka. 

Pediatrička MUDr. Denisa Jaššová dáva rodičom odpovede na dve najčastejšie otázky, ktoré súvisia s nočným desom.

1. Ako vyzerajú nočné desy?

Dieťatko začne pár hodín po uspatí plakať a kričať. Deti majú pri nich zatvorené oči. Môžu sa objaviť aj agresívne prejavy ako hádzanie sa či kopanie nohami. Ak na dieťa hovoríme, neprebudí sa z tohto stavu. Ráno si dieťatko nič nepamätá. Najčastejšie sa vyskytujú u detí od batoľaťa do školského veku pri väčších stresových vypätiach, zmenách či ako reakcia na skokový vývoj. Doktorka dodáva, že môžu súvisieť i s rastom zúbkov.

2. Ako reagovať pri nočnom dese?

Dieťa sa väčšinou nedá zobudiť, preto najvhodnejšie, čo môže rodič urobiť, je zabrániť potencionálnemu úrazu. Dieťatko môže aj objať a jemným hlasom sa mu prihovárať či spievať.

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/Adriana Joštiaková

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia