Psychologička varuje: Svoje deti nenálepkujte!

Psychologička varuje: Svoje deti
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay
2021-09-03 00:30:00 |

Sebavedomý človek to má v živote ľahšie. Kto si verí, aj si viac trúfne. Ako sa ale pestuje sebavedomie? O tom sme sa rozprávali s detskou psychiatričkou, MUDr. Luciou Vaškovou.

„Rodičom by som odporúčala, aby svoje deti nenálepkovali. To, že ho nejako vidia, ešte neznamená, že také naozaj je. Skúste sa preto pozrieť na svoje dieťa aj inými očami, než akými ste sa naň pozerali doteraz. Na sebavedomie dieťaťa totiž ako prví majú vplyv rodičia a ich reakcie na dieťa. Potom sú to starí rodičia, škola a spolužiaci.“ 

Ako vychováme sebavedomé dieťa?

„Predovšetkým mu dajte šancu, aby si vybralo to, čo ho baví. Ak budete svoje dieťa nútiť, aby si napríklad kreslilo alebo čítalo, ale jeho ďaleko viac bavia športové aktivity, tak sa môže stať, že bude mať pocit, že číta či kreslí horšie, ako jeho kamaráti a na druhej strane mu neumožníte viac rozvíjať pohybové schopnosti. Je pravdepodobné, že práve v tom by mohlo vyniknúť a zvýšiť si tak svoje sebavedomie. Keď si totiž človek myslí, že je horší než ostatní, ťažko bude sebavedomý...“

Niekedy ale dieťaťu celkom nejde ani to, čo robí rado...

„Vysvetlite mu, že nič nejde samé, že keď niečo chce, tak preto musí aj niečo urobiť. Že sa môže zdokonaľovať len vtedy, keď viac trénuje, dlhšie kreslí, častejšie číta. Ak sa vzdá pri prvom neúspechu, tak nič nedosiahne. Čím viac dieťa dieťa dokáže prekonávať prekážky, tým viac vecí dokáže a tým je sebavedomejšie.“

Prispieva k sebavedomiu aj samostatnosť?

„Jednoznačne. Zoberte si napríklad malé dieťa, ktoré sa naučí samé sa obliecť, obuť. Aké je šťastné, že dokáže niečo, čo predtým nevedelo. Môžeme povedať, že je o kus sebavedomejšie, než bolo predtým. Preto rodičov nabádam, aby svoje deti vychovávali k samostatnosti už od malička a rozhodne za nich nerobili to, čo už zvládnu samy. Nechtiac tak ich sebavedomie môžeme znížiť.“

Čo ak si dieťa neverí, že niečo zvládne?

„Musíte mu ukázať, že vy v to veríte, že to dokáže. Povzbuďte ho, ubezpečte ho, že je šikovné a povedzte mu, že ak to aj nevyjde na prvý raz, že to nevadí, že na druhýkrát to už bude oveľa lepšie. Alebo sa ho skúste spýtať, prečo si neverí a ako príklad môžete uviesť, že veď sa mu to už v minulosti podarilo.“

pixaby
Autor: © Zoznam/sv

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia