Toto robte a vaše dieťa bude v živote úspešné

Toto robte a vaše15.03.2018 |

Deti počas školského roka trávia na vyučovaní menej ako polovicu času, väčšina výchovy a vzdelávania tak zostáva na vás. Čo by ste urobiť pre úspech dieťaťa?

Účasť rodičov je pre akademický úspech dieťaťa dôležitejšia ako kvalita samotnej školy, tvrdia výskumy. Ak vás zaujíma, čo môžete doma urobiť pre to, aby sa vašej ratolesti darilo, skúste sa riadiť radami učiteľov z celého sveta.

1. Čítajte spolu

Podpora dobrých čitateľských návykov je najčastejšou odpoveďou učiteľov zo všetkých svetadielov.

2. Večerajte spolu

Rodinné jedlá sú priestorom, kde sa životy všetkých členov rodiny prelínajú. Je to čas, kedy rodičia a deti môžu hovoriť o tom, čo sa stalo počas dňa a vďaka tomu môžete získať lepší prehľad o živote ratolesti. Komunikácia je jedným z kľúčov k úspechu v živote.

3. Buďte dobrým vzorom

Ak chcete, aby deti čítali, buďte aj vy čitateľom, ak chcete, aby mali lepší písomný prejav, píšte im napríklad listy. Chcete, aby sa im darilo v matematike? Prestaňte hovoriť, že matematiku nenávidíte.

4. Majte vysoké očakávania

Nasaďte dieťaťu vysokú latku. Ak nastavíte očakávania na A, dieťa bude musieť viac pracovať, aby sa k tomu priblížilo, ak ich nastavíte na D, nebude sa musieť veľmi snažiť. Očakávať od dieťaťa viac ho vnútorne motivuje pracovať na sebe. Nekritizujte ho, keď nedosiahne to, čo ste očakávali, oceňte snahu.

5. Urobte si spoločný program

Nedovoľte deťom presedieť väčšinu času nad obrazovkami. Čítajte, hrajte spoločenské hry, choďte spolu na prechádzky, do prírody, rozprávajte sa, vyrábajte niečo. Týmto spôsobom sa u dieťaťa rozvíja nezávislé myslenie.

6. Nedovoľte deťom byť lenivými

Uistite sa, že dieťa si urobilo domácu úlohu, upratalo izbu a splnilo si svoje povinnosti. Každé dieťa by nejaké malo mať v závislosti od veku. Zapájajte ratolesti do domácich prác.

7. Zapojte sa

Zaujímajte sa o život dieťaťa, majte prehľad o tom, čo preberajú v škole, bavte sa spolu o učive, pýtajte sa učiteľov na jeho správanie aj prospech. Poznajte jeho kamarátov, všímajte si kam s nimi chodí, čo robí na internete a podobne.

8. Podporujte interakciu

Podporujte potomkov, aby sa stretávali s inými deťmi. Prispieva to k socializácii, naučia sa spolupracovať a spoznávať nových ľudí. Heslo znie: Menej technológií, viac interakcií.

9. Zabávajte sa spolu

Nebuďte iba prísnym rodičom s príkazmi, zákazmi a zásadami. Uvoľnite sa, zaspievajte si spolu, bláznite sa, šteklite sa.

10. Dajte dieťa do školy včas a vyzdvihnite ho včas

Prísť na vyučovanie raz alebo dvakrát po zvonení, to je v poriadku, keď sa to však stane štyrikrát z piatich, to už v poriadku nie je. Učte dieťa dochvíľnosti. Hovorí sa, že chodiť načas je výsadou kráľov a myslite na to, že je to aj prejav slušnosti. Nezabudnite tiež dieťa včas vyzdvihnúť zo školy, nedopusťte, aby práve vaša ratolesť bola tou, ktorá na vás čaká posledná v školskom klube. Preorganizujte si čas, aby ste ju aspoň niekedy mohli vyzdvihnúť skôr a urobte si spolu pekný program.

11. Dbajte na zdravú výživu

Menej cukru a tuku, viac cvičenia. Toto je pre zdravý vývoj dieťaťa jedna zo základných podmienok.

Prečítajte si tiež:

Mentálne silní rodičia robia týchto 13 vecí

Dodržiavajte týchto 10 prikázaní a vychovajte šťastné dieťa

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia