Záleží vám na tom, aby boli vaše deti šťastné? Robte toto

Záleží vám na tom,31.01.2021 |

Existuje viacero spôsobov ako vychovať šťastné a spokojné deti. Z vedeckých prieskumov vyplýva desať tipov, vďaka ktorým sa to podarí aj vám. Základné heslo znie - Uvoľnite sa!

Zábava pomáha

Uvoľnite sa! Zábava s batoľaťom pomáha nastaviť ho pre spoločenský úspech. Keď sa rodičia dokážu s deťmi smiať a zabávať, dávajú im nástroje pre tvorivé myslenie, zvládanie stresu a obľubu u priateľov. Tak neváhajte a urobte zo seba dvorného šaša – deti vám za to neskôr poďakujú.

Buďte pozitívni

Nie je to žiadna novinka: Rodičia, ktorí voči deťom vyjadrujú negatívne emócie alebo s nimi zaobchádzajú hrubo, pestujú v nich agresivitu. Zlou správou je, že ak sa päťročné dieťa správa agresívne medzi rovesníkmi, je veľmi pravdepodobné, že sa tak bude správať aj neskôr v živote, a to aj vo vzťahu s partnerom.

Buďte empatickí

Empatia je základným kľúčom k súcitu a láskavosti. Súcitenie s inými je dôležitou zručnosťou, ktorá pomáha ľuďom zostať odolnými tvárou v tvár výzvam. Buďte všímaví a ľudskí tak k sebe, ako aj k ostatným. Takto budete dobrým príkladom svojim deťom.

Dovoľte deťom opustiť rodičovské hniezdo

Keď sa dospievajúce deti rozhodnú skúsiť samostatný život, nezadržiavajte ich. Výskumy naznačujú, že najlepšie je nechať ich ísť svojou vlastnou cestou. Mladí ľudia, ktorých rodičia si nechcú pripustiť, že už sú pripravení na samostatný život, sú nervóznejší, rozpačitejší a menej otvorení novým skúsenostiam ako ich rovesníci vychovávaní uvoľnenejšími rodičmi. Neznamená to, že sa o nich už nebudete zaujímať, ale určite by ste nemali volať profesorovi na vysokej škole, ako sa vášmu potomkovi darí. 

Starajte sa o svoje manželstvo

Neodsuňte svoje manželstvo po narodení detí na druhú koľaj. Rodičia, ktorí zabúdajú na svoj vzťah a všetku energiu venujú deťom, robia chybu. Skôr či neskôr sa takéto manželstvo dostane do problémov. Rodinná nestabilita spojená s hádkami a úvahami o rozvode môže u ratolestí spôsobiť vážne problémy so spánkom. Štúdia uverejnená v časopise Child Development zistila, že deti vyrastajúce v problémových vzťahoch sa boria so zlým spánkom po dlhý čas.


Ako mať šťastné a spokojné deti? Skúste týchto 5 vecí


Dbajte na svoje duševné zdravie

Ak ste vyčerpaní, spravte všetko pre to, aby ste znovu nabrali fyzické aj psychické sily. Výskumy ukazujú, že nervózni rodičia s negatívnym rodičovským štýlom spôsobujú svojim deťom stres, ktorý ich sprevádza v predškolskom aj školskom veku. Podľa vedcov sa dá pozitívnemu rodičovstvu naučiť, tak nehádžte flintu do žite a skúšajte to.

Mamy, majte so synmi blízky vzťah

Blízky vzťah synov s ich matkami môže podľa jednej zo štúdií pomôcť udržať ich od predvádzania sa a hlúpeho „frajerenia.“ Zistil, že teplo vyplývajúce zo vzťahu s mamou sa ukazuje ako dôležité v prevencii problémov správania u synov ešte viac ako u dcér. Výsledky publikované v časopise Child Development zdôrazňujú potrebu „bezpečného upevnenia“ medzi deťmi a ich rodičmi. Podľa inej štúdie blízka väzba mamy so synom v ranom dospievaní bola spojená s lepšou kvalitou jeho neskorších vzťahov.

Buďte rovnocennými partnermi

S malými deťmi je to vo vzťahoch jednoduchšie – neodvrávajú toľko a dokážete ich skôr usmerniť. Dospievajúce deti však už výraznejšie dávajú najavo svoj názor a odvrávajú, čo môže byť niekedy veľmi rozčuľujúce. Vedecké prieskumy však ukazujú, že ak dáte potomkovi šancu vyargumentovať svoj postoj a neodmietnete ho hneď na začiatku, pomáha mu to aj pri komunikácii s rovesníkmi. Inými slovami, autonómia doma posilňuje autonómiu medzi priateľmi.

Nesnažte sa o dokonalosť

Nikto nie je dokonalý, tak sa netrápte a nedávajte si v rodičovstve latku až príliš vysoko. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Personality and Individual rodičia, ktorí sú presvedčení, že spoločnosť od nich očakáva dokonalosť, sú pri výchove pod väčším stresom a sú si menej istí v rodičovských zručnostiach. Niet sa čo diviť. Ignorujte tlak spoločnosti a staňte sa uvoľnenejším rodičom.

Poznajte svoje deti

Neexistuje jediný spôsob správnej výchovy dieťaťa. Deti rodičov, ktorí svoj štýl výchovy prispôsobili ich osobitostiam a temperamentu, nemajú ani polovicu z úzkostí a depresií svojich rovesníkov, ktorých rodičia sa držia striktne určitého spôsobu výchovy. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v Journal of Abnormal Child Psychology. Rodičia by mali vnímať podnety dieťaťa a na ich základe viesť výchovu.

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az

Ďalšie články

Diskusia