Stačí málo a vaše dieťa dokáže byť samostatnejšie ako si myslíte

Stačí málo a vaše
Ilustračné foto
Zdroj: Akward Family Photos
2020-08-14 12:30:00 |

Menej je niekedy viac. Platí to aj v prípade výchovy detí. Rodičia, ktorí ich zahŕňajú až príliš veľkou pozornosťou, potláčajú ich samostatnosť a logické myslenie.

Rozmýšľate ako by ste vyplnili voľný čas vášho batoľaťa, aby sa čo najlepšie rozvíjalo a malo veľa záujmov? Zadržte. Ak chcete, aby z vášho rozkošného dieťatka vyrástol šikovný a sebavedomý dospelák, nechajte mu viac voľnosti. Malé deti podľa odborníkov vôbec nepotrebujú mať denne rôzne aktivity a neustálu pozornosť. Viac pre ne urobíte, ak im necháte dostatok priestoru na samostatnosť.

Deti by mali dostať šancu robiť chyby a učiť sa ich samostatne naprávať. Ak rodičia vyriešia každý problém za nich a neustále im pripravujú program, potláčajú ich autonómiu. Experti rodičom odporúčajú, aby od malička viedli deti k samostatnosti tým, že nebudú riešiť úlohy za nich, len ich navedú na správne riešenie a povzbudia ich pozitívnym tónom hlasu. Z výskumov vyplýva, že takéto ratolesti sú omnoho flexibilnejšie, vynaliezavejšie aj intelektuálne vyspelejšie ako deti, ktoré sú zvyknuté čakať na pomoc dospelých.

Podporujte, no neriešte!

Podpora samostatnosti u batoľaťa neznamená, že ho pošleme do izby hrať sa a viac sa oň nezaujímame, ale interakciu na jeho úrovni. Zúčastňujte sa na jeho hrách a rozprávajte sa o nich, no tiež ho na nejaký čas nechajte zabávať sa samostatne. Je dôležité, aby si dieťa dokázalo nájsť činnosť. Ak mu budete vždy vymýšľať program a hry vy, naučí sa iba pasívne prijímať ich.

Nároky prispôsobte dieťaťu

Od samostatnej hry veďte dieťa postupne k zapájaniu sa do činností rodiny. Dajte pozor na to, aby ste ho poverovali iba takými úlohami, ktoré dokáže samostatne zvládnuť. Neprimerané nároky potlačia jeho iniciatívu. Za každý úspech, ktoré dieťa dosiahne samostatne, ho chváľte a obdivujte. Pre vás bude odmenou za trpezlivosť, ktorú si výchova k samostatnosti vyžaduje, šikovná a sebavedomá ratolesť.

Mohlo by vás tiež zaujať:

Päť dôvodov, prečo deti rešpektujú jedného rodiča viac

14 vecí, ktoré vás prekvapia na batoľatách


Foto: thinkstock.com

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia