Žiarlivosť naša každodenná: Ako vyriešiť konflikt v rodine?

Žiarlivosť naša každodenná: Ako
Ilustračné foto Pôrodnica fakultnej nemocnice AGEL Skalica
Zdroj: pôrodnica fakultnej nemocnice AGEL Skalica
2023-06-18 18:30:00 |

Môj starší syn sa na súrodenca tešil. Predstavoval si, ako sa budú spolu hrať a požičia mu všetky autíčka. Lenže keď som priniesla z pôrodnice uvrešťaný balíček, okolo ktorého bolo treba skákať, utrpel šok. Vzali sme mu jeho výsadné postavenie!

Novorodenec nebol nejako mimoriadne mrzutý. Jedol, kakal, cikal, spal. Každá mama vie, že aj okolo pokojného bábätka je veľa roboty. Lenže vysvetlite to trojročnému synovi, ktorý bol až dovtedy v rodine kráľom. Prečo sa s ním mama nemá čas hrať? Prečo si ho nepritúli a neposadí na kolená ako predtým? Prečo drží v náručí toho uškriekanca - a ešte sa preto aj vyzliekla? Prečo sa stále krúti len okolo neho? Ešte ani poriadne nevidela to nové policajtské autíčko! Zašlo to až tak ďaleko, že si na mladšieho brata vymyslel bojový pokrik: "Jerguša do koša!"

Keď sa narodí nové dieťa, rodina prechádza okamihom zmeny, v ktorej sa musia nanovo vyprofilovať funkcie jednotlivých členov rodiny. Jedináčik sa stal bratom, mama je dvoj- či trojnásobná mama a otecko sa musí s novou rolou hlavy viacnásobnej rodiny tiež statočne popasovať. Dospelí sa však tešia, kým staršie dieťa prežíva negatívne pocity. Pozornosť, na ktorú bolo zvyknuté, je vážne ohrozená. Negatívne emócie prejavuje potom mnohými spôsobmi. Napríklad začne šušlať, pýtať si mliečko, hoci ho predtým už nechcelo, prestane spolupracovať pri obliekaní. Trauma môže byť až taká silná, že sa začne pocikávať.

"U mnohých školákov sa duševný otras prejaví v študijných výsledkoch, ba dokonca aj v zdravotnom stave," hovorí pediatrička MUDr. Anna Popracová. Objaví sa bolesť žalúdka, hlavy, zvracanie, črevné ťažkosti. Novinkou je agresívne správanie sa, silný vzdor, záchvaty hnevu. Je naozaj veľmi dôležité, aby sme si na staršie dieťa našli každý deň čas, napríklad polhodinku dopoludnia, keď novorodenec zaspí, alebo večer pri kúpaní. Vysvetlime mu, že všetci sme boli novorodencami a naše mamy sa u nás starali rovnako. Opatera mladšieho dieťaťa neznamená, že to staršie menej menej ľúbime. Naopak - a ceníme si aj jeho pomoc, veď on je spoľahlivý starší brat! 


Autor: © Zoznam/lun
Zdroj: MUDr. A. Popracová

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia