Darujem korytnačku do dobrých rúk. Zn. Čakám dieťa

Darujem korytnačku do dobrých
Ilustračné foto gettyimages.com
Zdroj: gettyimages.com
2023-06-14 21:51:00 |

Keď ste sa vy dvaja zoznámili, najprv ste si zaobstarali psa. A nie hocijakého, ale hneď bojové plemeno stafordšíra. Lebo to je teraz in. Už vtedy ste plánovali, že raz budete mať deti, ale na možný stret záujmov ste nemysleli.

O niekoľko týždňov porodíte a do vašej mysle sa začína vkrádať obava, ako sa bude váš mohutný pes správať ku krehkému bábätku. Doteraz ste žili pod vplyvom filmu Lassie sa vracia a správ o tom, ako pes vyhrabal zo smetí novorodenca a zachránil mu život. Očakávate, že váš pes bude nezištný a uvedomelý ochranca, veď pôjde o vaše dieťa! Lenže aj pes sa tak trochu považuje za vaše dieťa. Netreba podliehať názoru, že zvieratá nežiarlia. Najmä psy sú veľmi majetnícke, ale aj mačka vie pekne znepríjemniť život majiteľa, ak pocíti, že už nie je na prvom mieste. A budete sa čudovať, ale rovnako sa cíti papagáj či korytnačka.

Vyriešiť sitáciu tak, že sa zbavíte domáceho miláčika, je nanajvýš sebecké, zbabelé a lenivé. "Si zodpovedný za všetko, čo si skrotíš," povedala líška Malému princovi. Ak si zaobstaráte zvieratko a potom ho pre dieťa dáte preč, zlomíte mu dušu. Pri troche dobrej vôle sa druhý rodič, prípadne starší súrodenec môže začať striedať v starostlivosti o zviera v prvých dňoch po vašom návrate z pôrodnice. Postupne môžete zvykať domáce zvieratá na prítomnosť dieťaťa, ale buďte vždy pritom. Spomínam si, ako som dojčila staršieho syna a opierala si lakeť o mohutnú hlavu nášho belgického ovčiaka, ktorý bol celý blažený, že môže asistovať.

Ak si zviera zvykne na pach novorodenca pomiešaný s vaším pachom a ak ho navyše nezanedbáte v prejavoch lásky a pozornosti, môže sa naozaj stať verným druhom a ochrancom dieťaťa. Pochopí, že nemusí žiarliť. Pôvodne urazená mačka, ktorú často hladkáte a chválite, postupne prestane značkovať predmety v byte, znormalizuje sa a bude líhavať pri dieťatku, aby ho zohrievala. Zvieratá sa to naučia skôr, ako si vy osvojíte reorganizáciu života tak, aby ste stíhali domácich miláčikov i dieťatko. Všetko je vec vôle, len vaše dieťa a vaše zviera je vec lásky.


Autor: © Zoznam/lun
Zdroj: forkids, MUDr. D. Kozolková

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia