6 vecí, o ktorých by ste mali vedieť pred tým, než sa stanete rodičom

6 vecí, o ktorých15.04.2019 |

Byť rodičom je práca na plný úväzok a sú to dni plné prekvapenia a nepredvídateľných situácií. Patríte medzi tých, ktorí radi plánujú? S dieťaťom na plánovanie radšej zabudnite!

Od chvíle, keď sa narodí váš drobec, „vezme žezlo plánovania do rúk“ a vy nemáte prvý rok ani tú najmenšiu šancu si niečo plánovať. Nezáleží na tom, koľko odborných kníh ste prečítali, koľko rodičovských fór a článkov ste zhliadli, nič vás na rodičovstvo nepripraví lepšie ako rodičovstvo samo a so všetkým, čo k tomu patrí.

Prinášame vám informáciem o 6 veciach, o ktorých by ste mali vedieť, než sa stanete rodičom. Možno o tom aj viete, ale v eufórii, že vidíte dve vytúžené čiarky na ocikanom tehotenskom teste,  myslíte len na jedno - „Budeme mať dieťa!"

1. Dieťa nie je také jednoduché, ako vyzerá

Ste v očakávaní? Gratulujeme a prajeme pevné zdravie a ešte pevnejšie nervy. Dieťa vyzerá veľmi jednoducho. Podľa príručiek a odborných kníh by mal novorodenec papať, spinkať cca 3 hodiny, po spánku ho treba prebaliť a zasa nakŕmiť. Poznáme aj Dunstan Baby Language čiže novorodeneckú „reč“. Ako jednoducho to rodičovstvo znie!

Pravdou však je, že veľmi málo novorodeniatok spinká tri hodiny v kuse. A to nehovoriac o tom, že takmer každému drobcovi sa vracia mliečko do úst, takže ako zaspinká, tak sa za pár minút zobudí. Následne nemôže zaspať, nastane fáza uspávania a keď si v tejto fáze ešte zaplní plienku, o zábavu je postarané. Z dvoch hodín spánku ostáva len hodina veľmi prerušovaného mikrospánku.

2. Prvého pol roka je čisté mučenie

Ak prežijete prvého pol roka s bábätkom v pohode, prežijete už čokoľvek a budete superhrdinkou či superhrdinom v reálnom svete. Prvých pár mesiacov je naozaj peklo, pokiaľ ste zvyknutí na svoj komfort pravidelného spánku a večerných filmov s pohárikom vínka. Ozaj nie je slasť prebúdzať sa v noci každé dve hodiny a to niekoľko mesiacov. Dokonca aj po fáze dojčiat a batoliat môžete mať problémy so spánkom. Nočné mory u detí nie je sú až takým  neobvyklým javom.

3. Detské oblečenie

Detské kočíky, autosedačky, ohrádky, hojdačky, skákacie stoličky, hracie podložky, spiace hojdacie siete, podbradníky, utierky, dupačky, bodytričká a to nehovoriac o tom, že každé dva čo tri mesiace potrebuje komplet vymeniť šatník. Deti zjavne potrebujú toho viac, ako si myslíte.

4. Málo času a ešte menej peňazí vo vašej peňaženke

Jedna vec, ktorú budete potrebovať minimálne dva roky, sú plienky. Veľa plienok! Postupne ako budú vaši drobci rásť, výdavky budú tiež rásť. Výbava do prvej triedy vás môže prísť aj na pekných 300 eur. Krúžky, triedne výlety, náklady na lekárske a zdravotné poplatky, no najväčším šokom sú oveľa vyššie náklady na domácnosť.

5. Už nikdy nebude ten pár ako predtým

Rodičovstvo vás zmení. A to od základov! Vaše hodnoty, perspektívy a zvyky sa prispôsobia jednému jedinému stvoreniu, vášmu drobcovi. To tiež znamená, že začnete premýšľať viac o výživovej hodnote svojho jedla, o bezpečnej jazde, o správnom hospodárení s peniazmi, o dlhšom živote či o dobrej výchove. Váš vzťah s partnerom sa zmení. Už nebudete mat víkendy plné zábavy a relaxu. Budú to víkendy plné detského plaču, prdíkov, mliečka a pretancovaných nocí, ale nie na parkete a s fľašou vínka, ale v spálni a s fľašou mliečka a drobcom na rukách.

6. Bábätká a batoľatá v hlavnej úlohe

Bábätkovská etapa je v plnom prúde a vy s revúcim novorodencom v náručí. Až s postupom času zistíte, že možno spať v noci bežne štyri hodiny a druhý deň normálne fungovať, že bábätká proste plačú. A na dôvod často ani neprídete.

Prvá horúčka vášho dieťaťa vás vydesí na smrť. Samozrejme, úplne zbytočne. Taktiež nikdy vo vašom živote nepríde okamih, kedy by ste si povedali:: "Bože ten/tá je tak škaredý/á." A make-up milé mamičky? V kabelke sa objaví, až keď zase nastúpite do práce. Zatiaľ ho nahradí náhradný cumlík, plienky a vlhčené obrúsky.

Podobne ako ostatné mamy a otcovia, začnete aj vy trpieť neovládateľnou túžbou rozprávať ostatným mamám a oteckom príhody o vašom drobcovi. Ako a čo papá, ako a kedy spí, či a čo hovorí, čo všetko už vie a podobne. No až vaše dieťatko vstúpi do ďalšej životnej fázy - do fázy batoľaťa, zoznámite sa s ďalšími úplne novými vecami. Napríklad, že sekundové lepidlo je absolútne nevyhnutným vybavením domácnosti a svoje jedlo si musíte starostlivo schovávať, najlepšie na vyvýšené miesto, kam dieťa nevidí. Rozčuľovať sa pre rozliatu šťavu je nezmysel., za 5 minút bude rozliate niečo iné.

No napriek tomuto všetkému je mať dieťa tá najmagickejšia vec na svete!

Prečítajte si tiež:

Tajomstvo výchovy šikovných detí: Treba roiť toto!

Sedem lekcií, ktoré nám dá život s deťmi


Foto: gettyimages.com
Autor: © Zoznam/kch
Zdroj: lifehacker.com

Ďalšie články

Diskusia