Máte strach z tehotenstva a pôrodu? Nie ste samy! "Tokofóbiou" trpí až 22% žien

Máte strach z tehotenstva
Ilustračné foto
Zdroj: Foto: Thinkstock.com
2018-09-19 13:30:51 |

Mať strach je normálne. Bojíme sa skúšok, lekárov a napríklad aj tehotenstva a pôrodu. Mať normálny strach je prirodzenosť, no mať panickú hrôzu z tehotenstva a pôrodu, to už je „tokofóbia“.

Tokofóbia je silný a iracionálny strach z konkrétnej situácie, v tomto prípade z tehotenstva a pôrodu. Prítomná je tendencia vyhýbať sa tejto situácii. Tehotenstvo vo všeobecnosti tieto ženy považujú za veľmi ťažké, Trpia úzkosťou, nespavosťou, poruchami príjmu potravy a predčasnými depresiami.

Je tokofóbia záležitosťou prvorodičiek?

Poznáme dva druhy tokofóbie. Primárna tokofóbia sa vyskytuje u žien, ktoré sú prvorodičky. Rozprávanie o ťažkých pôrodoch, sledovanie pôrodov alebo byť svedkom ťažkého pôrodu, toto všetko môže byť spúšťačom. Ženy trpiace sekundárnou tokofóbiou majú zase traumu z predchádzajúcich pôrodov

Výskum hovorí, že tokofóbia postihuje 2,5% až 14% budúcich mám. Niektorí vedci sa však domnievajú, že percentuálne číslo je vyššie a hovoria o 22 percentách žien z celkovej populácie.

Ženy trpiace extrémnou formou tokofóbie sú schopné robiť mimoriadne opatrenia, aby sa tehotenstvu za každú cenu vyhli. A ak predsa len zostanú v druhom stave, obvykle rodia cisárskym rezom, čím sa zabráni strachu z bolestí, kontrakcií a pôrodu.

Liečba tokofóbie 

Rozprávať, rozprávať a rozprávať. Ženám vo všeobecnosti pomáha hovoriť o svojich obavách. Iným zasa môže pomôcť, ak ich pôrodník upokojí informáciami o pôrode a sú ženy, ktoré potrebujú cielenejšiu liečbu - návštevu materského oddelenia a porozprávať sa s pôrodnými asistentkami a pôrodníkmi počas tehotenstva. 

Úplným základom pre úspešnú liečbu je teda práca na sebe. Podporovanie vlastnej sebaúcty, svojej ženskosti, spokojnosti s vlastným telom, prežívaním plnohodnotného partnerského života. Pôrod je pre veľa žien krásnym a posilňujúcim zážitkom. Treba hľadať a počúvať aj tieto príbehy s krásnym a šťastným koncom.

Prečítajte si tiež:

Štyri nepopierateľné výhody sexu v tehotenstve

Toto sú mesiace, v ktorých sa rodí najviac bábätiek

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: kch

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia