Martina BOJUJE po rozvode s otcom dieťaťa: NÁSILIE, polícia a DESIVÉ posudky psychológa!

Martina BOJUJE po rozvode
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2025-03-19 19:00:00 |

V rodinných sporoch týkajúcich sa styku rodiča s dieťaťom sa často objavujú prípady, keď dieťa prejavuje silný odpor voči stretnutiam s jedným z rodičov. Takéto situácie sú pre všetky zúčastnené strany mimoriadne náročné a vyžadujú citlivý prístup zo strany súdov, psychológov a ďalších odborníkov. Mamička Martina opisuje traumatizujúcu skúsenosť so starostlivosťou o dieťa po rozvode.

Desivý prípad mamičky Martiny

Matka Martina sa podelila o svoju skúsenosť, v ktorej jej dcéra odmieta kontakt s otcom. Napriek matkinej snahe motivovať ju k stretnutiam, dieťa prejavuje silný odpor, sprevádzaný plačom a úzkosťou. Po stretnutiach má dcéra nepokojný spánok a je plačlivá, avšak po dvoch dňoch sa jej stav zlepšuje. V materskej škole je chválená a nemá problémy s inými ľuďmi.

Matka musela trikrát privolať políciu, keď otec násilím bral dcéru z jej rúk, pričom dieťa plakalo a odmietalo ísť s ním. Otec sa tiež pokúsil násilne dostať do bytu matky, dokonca zablokoval dvere nohou, aby ich nemohla zavrieť. Matka podala trestné oznámenie po fyzickom napadnutí zo strany otcovej krstnej mamy.

Psychologické posudky odhalili u otca poruchu osobnosti, nízku mieru transparentného konania, instabilnú a tendenčnú osobnosť, nevyrovnanosť, vyššiu mieru úzkosti, podozrievavé myslenie a intenzívnu potrebu stanovovania si ťažko dosiahnuteľných cieľov. Otec údajne konzumoval peroxid vodíka, sledoval matku s dcérou a smial sa na dcérinom plači, aj keď matka informovala úrady o utrpení dieťaťa.

Matka konzultovala päť psychológov, ktorí potvrdili, že dcéra je v poriadku a nepotrebuje sedenia. Napriek tomu otec podáva návrhy na ďalšie psychologické vyšetrenia a vyhráža sa striedavou starostlivosťou, ktorú však všetci zamietli, rovnako ako jeho podanie na rozšírenie styku.

Právny rámec a rozhodovanie súdov

Podľa slovenského zákona o rodine platí, že ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa, súd môže obmedziť alebo zakázať styk dieťaťa s rodičom. Súd pri takomto rozhodovaní vykonáva dôkladné dokazovanie, ktoré zahŕňa znalecké posudky psychológov, pediatrov a ďalších odborníkov, aby zistil, či styk rodiča s dieťaťom skutočne ohrozuje záujem dieťaťa, ako uvádza ficek.sk

V prípadoch, keď dieťa odmieta styk s rodičom, súd skúma dôvody tohto správania. Ak sa preukáže, že správanie rodiča negatívne ovplyvňuje psychický alebo fyzický stav dieťaťa, súd môže rozhodnúť o obmedzení alebo zákaze styku. Napríklad, v jednom prípade Najvyšší súd SR potvrdil rozhodnutie nižšieho súdu, ktorý na základe znaleckého posudku zakázal styk otca s maloletými deťmi, pričom nevylúčil možnosť úpravy styku v budúcnosti po stabilizácii situácie, ako uvádza nsud.sk

Odporúčania pre rodičov v podobnej situácii

Rodičia, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii, by mali:

  1. Vyhľadať odbornú pomoc: Konzultovať situáciu s detským psychológom alebo psychiatrom, ktorý môže posúdiť psychický stav dieťaťa a poskytnúť odporúčania.

  2. Obrátiť sa na právnika: Špecializovaný právnik v oblasti rodinného práva môže pomôcť pripraviť návrh na súd na zmenu úpravy styku alebo jeho obmedzenie či zákaz.

  3. Zaznamenávať incidenty: Dokumentovať všetky situácie, ktoré môžu byť relevantné pre súdne konanie, vrátane správania dieťaťa pred a po stretnutiach s druhým rodičom.

  4. Spolupracovať s orgánmi sociálnoprávnej ochrany detí: Tieto orgány môžu poskytnúť podporu a vypracovať správy pre súd.

Je dôležité, aby rodičia v takýchto situáciách konali v najlepšom záujme dieťaťa a snažili sa minimalizovať negatívne dopady na jeho psychický a emocionálny vývoj.


Autor: © Zoznam/AJ

Ďalšie články

Varenie a recepty

Feminity

Zdravie

Diskusia