Mať dieťa nie je LACNÁ záležitosť: NEUVERÍTE, koľko stojí jeho výchova na Slovensku!

Mať dieťa nie je
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2024-05-16 15:00:00 |

Príchod bábätka do rodiny je, samozrejme, veľká radosť. Spolu s novým členom však pribúdajú aj nové výdavky, ktoré vôbec nie sú malé. Viete, koľko vás v priemere stojí vaše dieťa od narodenia po dosiahnutie dospelosti?

Každý, kto je rodičom a vychováva čo i len jedno dieťa, vie, že to nie je vždy prechádzka ružovou záhradou. Človek nie je zodpovedný len sám za seba, ale aj za to malé stvorenie, ktoré musí živiť a snažiť sa o to, aby mu zabezpečil čo najkrajšie detstvo a vstup do dospelosti. A to nie je ani zďaleka lacná záležitosť, čo potvrdzujú analýzy ministerstva financií zverejnené portálom oPeniazoch.

Podľa výsledkov stojí na Slovensku výchova dieťaťa od narodenia do 18 rokov života v priemere približne 60-tisíc eur. Na mesiac to vychádza v prepočte približne 280 eur. Samozrejme, náklady sa líšia v závislosti od veku. Vyšší rozpočet je potrebný do cca piateho roku života a tesne pred hranicou dospelosti.

 „Z hľadiska celkovej situácie rodiča je však najkritickejšie práve obdobie približne do 3 rokov od narodenia, kedy najmä čas a výpadok príjmov zo zamestnania vedia rodinný rozpočet poriadne napnúť. Podľa štatistík si dnes vyžaduje toto obdobie výchovy dieťaťa v priemere 12-tisíc eur, teda 330 eur na mesiac,“ vyčíslil Boháček.

K financiám, ktoré súvisia vyslovene s dieťaťom, sa, mesačne, samozrejme, pripočítavajú sumy za nájomné, hypotéku, stravu a v neposlednom rade často aj mimoriadne výdavky. Minimálna suma potrebná na pokrytie nákladov pre rodiča dieťaťa do troch rokov sa tak podľa analytika pohybuje na úrovni 1000 eur.

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/S
Zdroj: oPeniazoch

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia