ŠOKUJÚCE Túto ženu milovali deti na celom svete! Tie vlastné sa jej báli

Zdroj: Premier christianity
Zdroj: Premier christianity
2024-02-06 19:00:00 |

Enid Blyton svetu ukázala, že aj ženy vedia písať dobrodružné a humorné knihy. Mala nesporný talent a mnohé z jej kníh ako napríklad Slávna päťka či Podarené dvojčatá vyšli aj u nás.

Hoci vyštudovala pedagogiku a roky učila, jej vlastné deti sa jej však báli a celý život si niesli následky z chladnej výchovy, ktorú zažívali doma.

Nadovšetko milovala svojho otca

Ako malé dieťa si Enid Blython idealizovala svojho otca a veľmi sa naňho naviazala. K vlastnej matke mala veľmi chladný vzťah, a keď neskôr otec rodinu opustil, dvanásťročnú budúcu spisovateľku to veľmi zranilo. Podľa jej blízkych bol práve otcov odchod moment v jej živote, keď prežila hlbokú citovú traumu a prestala dozrievať. Tento zážitok sa neskôr prejavil vo vzťahu k manželovi a vlastným deťom, ktorých pripravila o pokojný domov a natrvalo poznačila.

Enid Blython sa venovala učiteľstvu, ale jej literárny talent sa pomerne rýchlo prejavil. práve vydanie jej knihy umožnilo Enid zoznámiť sa s jej prvým manželom Hughom Pollockom, ktorý pracoval vo vydavateľstve. Ten bol síce ženatý a mal dve deti, ale Enid bola presvedčená, že ho dokáže získať. Pollock sa do nej naozaj zamiloval a čoskoro rodinu opustil. Manželia spolu mali dve dcéry Gillian a Imogen, ale sen o šťastnej rodine sa nekonal.

Prehovorili až po matkinej smrti

Až po autorkinej smrti sa dcéry odvážili prehovoriť, aká bola ich matka. Manželia mali medzi sebou búrlivý vzťah a prežívali opakované nevery. Jedna z mileniek Pollocka dokonca tvrdila, že Enid mala pomer aj s vychovávateľkou svojich dcér.

Neustály tlak Pollock nedokázal ustáť, mal však strach, že stratí svoje dcéry. Enid Blython bola ako manželka a matka tvrdá a rodinu trestala emocionálnym chladom. Hoci svojim čitateľom po celom svete tvrdila, že doma má malú milujúcu rodinu, ktorá ju robí šťastnou, podľa jej dcér sa o nich nikdy nezaujímala.

Deti využívala len na reklamné účely a brávala ich so sebou, ak chcela reprezentovať knihy. Často tiež novinárom tvrdila, že detské príbehy píše práve pre svoje dcéry, aby si ich večer pred spaním spolu čítavali. To však podľa jej detí nebola pravda. Jej dcéry sa na živote matky nesmeli nijako zúčastňovať.

Ak pripravovala večierok pre svojich detských fanúšikov, vlastné deti poslala preč. Jej dcéry ostávali izolované a chýbali im priatelia a vzťahy. Vlastnú matku neskôr volali krstným menom.

Nemala materinský cit

Jej dcéra Imogen neskôr napísala knihu, v ktorej sa vyjadrila, že matka nikdy nemala materinský cit. Mala rada len deti vo svojich knihách, no tie živé ju nikdy nezaujímali. Prekážalo jej všetko, čo mohlo narušiť svet, aký si vysnívala.

Enid Blython síce písala detskú literatúru, so svojimi dcérami však nechcela mať nič spoločné. Prvého manžela tým dohnala k alkoholu, neskôr ho prinútila podať žiadosť o rozvod, aby nepoškvrnila svoju povesť detskej autorky. Súhlasil pod podmienkou, že sa bude môcť vidieť so svojimi dcérami. To sa však nestalo a Pollock sa už s dcérami nikdy nestretol.

Blython svoje deti od otca úplne izolovala a hoci tie si veľmi priali vidieť otca, už sa im to nepodarilo. Enid Blython sa čoskoro znovu vydala a deti poslala na internát. Svojho otca vyhľadali až ako dospelé. Bolo však už neskoro. Krátko pred možným stretnutím Pollock zomrel. Enid Blython ho ničila aj po rozvode. využívala konexie, aby mu zabránila vydávať knihy, čo ho priviedlo k psychickým problémom a dlhom.

Obe dcéry mali s nevlastným otcom chladný vzťah. Ich matka sa v novom manželstve cítila dobre a užívala si pozornosť svojich čitateľov. Zomrela vo veku 71 rokov. Každý rok sa predá 8 miliónov výtlačkov jej kníh, ktoré si svojou ľahkosťou a humorom získavajú deti na celom svete


Autor: © Zoznam/Marcela Beňová

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia