Život BEZ DETÍ: Aké VÝHODY môže párom priniesť a prečo sa čoraz viac žien NECHCE stať matkami?

Život BEZ DETÍ: Aké
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2023-08-29 19:00:00 |

Čoraz viac párov sa v súčasnosti nechce stať z nejakého dôvodu rodičmi. Aj keď sa spoločnosť na tieto dvojice pozerá cez prsty, v skutočnosti to môže priniesť aj niekoľko výhod. Samozrejme, že pre niekoho môžu byť deti zmyslom života, no nie každý to tak cíti.

Podľa psychologičky Mgr. Viery Škopovej z psychologickej poradne Mojra.sk je dôležité, aby mali obaja partneri rovnaké hodnoty a nazeranie na svet. Veľmi často sa totiž stáva, že jeden z páru rodinu chce, no ten druhý na ňu nie je pripravený. To vedie k množstvu kongliktov a neraz aj k rozchodom. 

"Partnerstvá sú súdržné a stabilné, ak sa vedia partneri navzájom ovplyvniť a podieľať sa na kompetenciách. Ak ich spája rovnaká túžba a zmysel života, je to najlepšia cesta, ako prežiť spoločnú budúcnosť a neznamená to, že súčasťou toho musia byť aj deti," hovorí psychologička Viera Škopová. 

Prečo sa ženy nechcú stať matkami?

Podľa spoločnosti je poslaním ženy priniesť na svet dieťa a keď sa to tak nestane, máme tendenciu tieto ženy odsudzovať alebo kritizovať. Sú ženy, ktoré si nevedia predstaviť život bez detí a naozaj cítia, že sú vďaka nim naplnené, no nie všetky to musia cítiť rovnako. 

Podľa Viery Škopovej sa ženy nechcú stať matkami z rôznych dôvodov, no najčastejšie ide o vnútorné presvedčenia, strach zo zodpovednosti, kariérny rast, klimatické zmeny, svetová politika alebo absentujúci materinský pud.

"Už dlhšiu dobu pozorujeme, že ženy pracujú predovšetkým na kariére a všeobecne sa pôrodný vek zvyšuje. Nemali by sme hovoriť o týchto ženách ako o karieristkách alebo sebeckých jedincoch. Dieťa si vyžaduje starostlivosť a zabezpečenie. Žena ako matka si vyžaduje fyzické aj psychické nastavenie. V dnešnej dobe je akoby na prvom mieste finančné zabezpečenie, istota a následne premýšľame nad rodinou. Dnes máme oveľa väčšie možnosti cestovať, realizovať sa na pracovnej úrovni. Rodina sa stala akousi bunkou, kde máme pocit, že sa staneme zviazanými a svoj interindividuálny svet stratíme," tvrdí psychologička. 

Namiesto kritiky podpora a porozumenie

Pokiaľ je žena so svojím rozhodnutím vyrovnaná a chce takto žiť, mali by ste toto rozhodnutie obdivovať a rešpektovať. Namiesto útokov a neustálych otázok prečo by sme ju mali podporiť. Mnohé ženy môžu tento tlak od spoločnosti a najvližších vnímať veľmi negatívne a môže sa to odzrkadliť aj na ich zdraví. 

"To, ako to žena bude zvládať a ako prekoná tlak z okolia, závisí od vnútorného presvedčenia, vnímania života, hodnôt, spokojnosť s vlastným životom a priorít, ktoré si určila. Množstvo ľudí nazerá na takéto páry alebo ženu ako na sebeckých a egoistických jedincov, ktorí budú svoje rozhodnutia raz ľutovať. Ambivalencia postoja ženy voči spoločnosti so sebou prináša konflikty, otázky, ktoré môžu v žene vyvolávať pocit nedostatočnosti, neschopnosti a outsidera. Žena, ktorá nechce mať deti, sa v očiach stáva menejcennou a to práve môže vyvolať negatívne emócie, ktoré v konečnom dôsledku podporujú psychické prežívanie vedúce k depresiám, či úzkostiam a strate sebahodnoty," prezrádza Škopová. 

Podľa jej slov by sa mala zmeniť celková spoločnosť. Vo veľkej miere je konzervatívna a ťažko prijíma inakosť či niečo, čo sa vymyká tradiíciám. Preto je dôležité naučiť sa vedieť prijať aj tie ženy, ktoré sa rozhodnú nestať matkami, nech už je to z akéhokoľvek dôvodu. V konečnom dôsledku môžu byť tieto ženy veľkým prínosom pre spoločnosť, pretože sa angažujú v rôznych iných oblastiach prospešných pre spoločnosť.

Aké výhody môže priniesť život bez detí?

Všetko má svoje pre a proti, a rovnako tak aj život bez detí. Ten ale v skutočnosti môže priniesť aj viacero výhod, ktoré sú pre bezdetné páry naozaj dôležité. V prvom rade ide o zachovanie svojej slobody a využívanie voľného času podľa svojich predstáv. Nemusia sa nikomu prispôsobovať a môžu robiť to, čo ich baví. To vedie k rozvoju ich osobnosti a z týchto ľudí sa často stávajú šťastné, sebavedomé a úspešné osoby.

Môžeme tiež hovoriť o enviromentálnych výhodách. Naša Zem je preľudnená a každé dieťa či každý človek za sebou zanecháva pomerne veľkú uhlíkovú stopu. 

A v neposlednom rade to môže zlepšiť samotný vzťah. Keďže dvojice na seba budú mať viac času, môžu pracovať na tom, čo je medzi nimi. Kvôli deťom vzniká množstvo hádok a aj odcudzení či strate intimity. 

Toto je, samozrejme, len zlomok výhod, ktoré môže priniesť život bez detí. Pre každého človeka je dôležité niečo iné, preto sa to ťažko zovšeobecňuje. Avšak netreba zabúdať na to, že je to každého osobná voľba a nikoho iného do toho nič nie je. 

Fotogaléria


Zdroj: Mgr. Viera Škopová/mojra.sk

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia