HÁDATE sa s partnerom a už vás to nebaví? Vyskúšajte TENTO trik, ako to napraviť

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2023-08-28 15:00:00 |

S Milanom sme spolu už päť rokov a donedávna by som bez váhania povedala, že máme perfektný vzťah. Zdieľame spoločné hodnoty, máme veľa spoločných záujmov, rovnaké názory na zásadné veci. Dokonca sme sa zhodli aj na tom, že je najvyšší čas založiť si rodinu. O prvom bábätku sa veľa rozprávame a hoci ešte nie som tehotná, už sa naň obaja tešíme.

Lenže posledného asi pol roka sa čoraz častejšie hádame. Ale vôbec nie o zásadných, podstatných veciach, skôr o takých maličkostiach, ako do ktorej poličky je efektívnejšie dávať poháre a do ktorej taniere alebo prečo som mu nevyžehlila tú modrú košeľu, ktorú si mal v pláne obliecť ráno do práce. Ja som naňho vyletela, prečo ešte stále nevymenil v obývačke žiarovku, hoci to sľubuje už niekoľko dní... Naposledy sme sa pohádali o to, prečo som ešte nevymenila posteľnú bielizeň, hoci viem, že na neho sú tri týždne už veľa, hoci ja som s tým v pohode.

Práve pre tieto hádky začínam o našom vzťahu pochybovať. Mám pocit, akoby sme si prestali rozumieť, akoby sme zrazu obaja chceli niečo iné, akoby sme začali rozprávať každý iným jazykom. Pravdupovediac ma takéto spolužitie unavuje a prestáva ma baviť.

„Takéto obdobie býva vo vzťahoch pomerne časté,“ vysvetľuje odborná koučka Soňa Faková. „Nastáva vtedy, kedy má jeden z partnerov, alebo aj obaja, pocit, že je v submisívnej pozícii, že sa všetko podriaďuje názorom a želaniam toho druhého. Vtedy sa jeho vnútro vzbúri a snaží sa zase presadiť si to svoje. Hovorí sa tomu boj za jedinú pravdu a máte pravdu, takýto boj je veľmi frustrujúci a únavný,“ dodáva.

Naučte sa jeden druhého počúvať

„Jediný spôsob, ako s takýmto bojom skončiť, je začať toho druhého počúvať, prípadne sa aj zamyslieť, či to jeho riešenie predsa len nie lepšie, ako to vaše. Ak nie, tak partnerovi vysvetlite, prečo si myslíte, že by to vaše bolo prínosnejšie. Ak sa vám podarí netrvať si len na svojom názore, ale o rozdielnych názoroch debatovať, máte vyhraté. V takom prípade totiž určite nájdete optimálne riešenie a bude vám jedno, či to bude jeho, vaše alebo zložené z oboch. A možno pri spoločnej debate prídete ešte na nejaké tretie,“ odporúča koučka. 

„No a pokiaľ ide o spomínanú posteľnú bielizeň, riešením pre oboch by mohlo byť, že partnerovu budete prať po dvoch týždňoch a svoju až po troch. V tomto prípade žiadny kompromis nie je nevyhnutný...“       

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/sv

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia