NECHCETE očkovanie? Pozor, môže to zapríčiniť návrat výskytu určitých ochorení

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2023-02-12 15:30:00 |

V prípade, že nedôjde k očkovaniu, môžu sa vyskytnúť rôzne zdravotné komplikácie. Prečo je očkovanie dôležité? Dočítate sa nižšie.

Odmietanie očkovania môže viesť k opätovnému výskytu infekčných ochorení a epidémií, ktoré sa na Slovensku pre systematické očkovanie už dlhodobo nevyskytovali. Upozornil na to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Apeluje preto na ľudí, aby dôverovali odborníkom.
        "Chápem vaše obavy z toho, ako dieťatko zvládne priebeh očkovania. (...) Netreba zabúdať na to, že vedci, epidemiológovia a lekári majú potrebné odborné vzdelanie i prax a chcú pre zdravie vašich detí to najlepšie," skonštatoval.
        Rodičom a pediatrom treba podľa Mikasa zdôrazňovať význam pravidelného povinného očkovania. "Očkovanie je najúčinnejšia prevencia proti vybraným závažným infekčným ochoreniam. Zabraňuje vzniku vážnych zdravotných komplikácií a predchádza trvalému poškodeniu zdravia po ich prípadnom prekonaní, respektíve úmrtiu," priblížil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
        Na Slovensku sa v súčasnosti detská populácia povinne očkuje proti desiatim ochoreniam, a to proti osýpkam, príušniciam a rubeole, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B, hemofilovým invazívnym infekciám a pneumokokovým invazívnym infekciám. Očkovanie je hradené z verejného zdravotného poistenia. "Pediatri očkujú deti proti tým závažným infekčným ochoreniam, ktoré môžu ohroziť ich zdravie a ani dnes ich nie je možné v niektorých prípadoch úspešne vyliečiť," vysvetlil ÚVZ.
        V Bratislave sa potvrdili dva prípady osýpok u malých detí. Ďalšie šírenie ochorenia sa zatiaľ nepotvrdilo. Deti pre ich nízky vek, respektíve zdravotné kontraindikácie neboli v rámci pravidelného povinného očkovania zaočkované.

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/zk
Zdroj: TASR

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia