Občianske združenie zakročilo: Chce stredoškolákov priučiť, ako môžu odhaliť, že ide o HOAX

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
28.01.2023 |

V tejto modernej dobe je k dispozícií mnoho informácií medzi ktorými nájdeme aj hoaxy. Spomínané združene v Nových Zámkoch bude žiakov učiť ako ich rozpoznať.

Občianske združenie (OZ) Knižnica pre všetkých v Nových Zámkoch pripravilo projekt, ktorý stredoškolákom pomôže odhaľovať hoaxy a dezinformácie. Ako uviedla členka OZ Natália Nagyová, projekt sa skladá z piatich interaktívnych prednášok s názvom Rozum do vrecka - alebo ako sa nestratiť v pretlaku informácií.

        Študenti sa počas prednášok dozvedia, ako fungujú masové médiá, aké sú ich vplyvy, ako sa tvorí spravodajstvo, ako rozoznať manipuláciu, stereotypy, hoaxy a konšpirácie. Naučia sa napísať novinársky článok a vytvoria videonávod o tom, ako odhaliť hoaxy a dezinformácie v médiách. "Sociálne siete a nové médiá sú prítomné v každodennom živote dnešných mladých ľudí. Sú ich obľúbeným spoločníkom, informujú ich, vzdelávajú a zabávajú. Naším cieľom je naučiť študentov spoznávať a odhaľovať hoaxy a dezinformácie v médiách. Veríme, že tým pomôžeme rozvinúť kritické myslenie mladých ľudí," povedala predsedníčka OZ Knižnica pre všetkých Gizela Kovačicová.
        Študenti zapojení do projektu si už vypočuli prvú prednášku s názvom Mediálna realita a jej účinky na človeka. "Vďaka nej sa dozvedeli, čo znamená pojem mediálna realita, aké sú jej účinky na človeka a aké funkcie plnia médiá. Súčasťou prednášky bola aj aktivita Môj deň s médiami, kde mali študenti za úlohu porozprávať o tom, aké masmédiá počas dňa využívajú a koľko času im venujú," doplnila Nagyová.

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/zk
Zdroj: TASR

Recepty

Feminity

Zdravie

Diskusia