Takto si uľahčíte vybaľovanie a pranie po dovolenke

Takto si uľahčíte vybaľovanie
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2022-08-15 19:00:00 |

Dovolenka je ideálnym časom na uvoľnenie sa. Čo však človeka čaká ako prvé po príchode? Pranie oblečenia plného škvŕn, zapáchajúceho od potu či špinavého od piesku...

Posledná vec, na ktorú chcete myslieť po dovolenke je vybaľovanie a pranie. Človek však musí čeliť realite a prinútiť sa vrhnúť do prania. Ak to budete odkladať, bielizeň sa vám bude len kopiť a kopiť až ostanete kompletne zavalený obrovským množstvom špinavého oblečenia. Máme pre vás pár praktických tipov, ako tento proces zvládnuť čo najefektívnejšie a najrýchlejšie.

1. Všetko vyhádžte a prerozdeľujte

Najprv vyprázdnite kufre, tašky, ruksaky a vaky. Vyberte všetko! V prípade potreby aj utrite vonkajšok kufra a odložte ho preč, aby vám nezavadzal. Následne si musíte oblečenie prerozdeľovať. Spodná bielizeň na jednu kôpku a plavky na inú – nespájajte ich spolu! Následne hľadajte veľmi špinavé kúsky a ukladajte ich nabok. Potom rozdeľte biele od farebných. A môžete sa vrhnúť do prania!

2. Plavky ako prvé!

Vždy začnite s praním plaviek. Väčšinou si ich prinesiete domov mierne vlhké, pretože zvyčajne pred odchodom z hotela/apartmánu sa chcete ešte poslednýkrát okúpať v bazéne alebo mori a potom skočiť do lietadla alebo auta. Pred vložením do práčky ich najprv ručne umyte, aby ste sa zbavili piesku a nezaniesli si práčku. Plavky následne perte na malých otáčkach, pri nízkej teplote a na krátky program. Ak ich budete prať na vysokej teplote, môže sa vám stať, že sa zničia umelé vlákna a poškodí sa ich elasticita. Po vypratí ich dajte vysušiť na sušiak – sušička sa vysoko neodporúča!

3. Špinavé oblečenie na jednej kope

Kým sa perú plavky – pozbierajte všetko špinavé oblečenie od celej rodiny. Následne posúďte mieru špinavosti konkrétnych kúskov. Pri najšpinavších kúskoch ich pred praním umyte ručne, aby ste odstránili tie najväčšie nečistoty ako sú blato, piesok alebo škvrny od jedla a nezaniesli si práčku. Na konkrétne špiny použite prostriedok na odstraňovanie škvŕn a podľa farieb ich vložte do práčky. Neperte biele s farebným oblečením! Špinavú bielizeň dajte na vyššie otáčky s teplotou na 40°.  

Kým sa vám oblečenie perie, môžete sa vrhnúť na upratanie topánok, lekárničky a hygienických potrieb. Keď sa prvá náplň presunie z práčky do sušičky, spustite ďalšiu dávku bielizne a preneste mokré oblečenie do sušičky. Pri praní môžete používať napríklad nové gély od značky Vanish. Pri kúpe akéhokoľvek výrobku Vanish počas augusta prispejete na dobrú vec. Výťažok z predaja v hodnote 15 centov za predaj každého výrobku tejto značky poputuje slovenskej organizácii Ekocharita Slovensko Slovensku, ktorá zberom nechceného oblečenia prepája ekológiu a dobročinnosť. Viac informácií na www.ekocharita.sk

4. Jemná spodná bielizeň

Spodnú bielizeň si môžete nechať ako poslednú. Spodná bielizeň je veľmi jemná a elastická, preto ju perte na nízkych otáčkach na nižšej teplote v závislosti od materiálu. Pri pánskych trenírkach a dámskych nohavičkách z hrubšieho materiáloch perte na 30° - 40° s nízkymi otáčkami, aby ste nepoškodili vlákna, podobne ako u plaviek. Podprsenky a jemné nohavičky perte spolu radšej na 30° alebo ručne, aby sa vám nezničili. Pri praní v práčke použite vrecúško na pranie a nechajte ich vyschnúť na sušiaku – za žiadnych okolností ich nedávajte do sušičky!

5. Prať – osušiť – zložiť – odložiť – OPAKOVAŤ

Po pípnutí ukončenia programu na sušičke a naložení novej várky do práčky sa môžete vrhnúť na skladanie a odkladanie. Ideálne je si čistú bielizeň položiť na posteľ a začať postupne skladať. Rozdeľte si kôpky podľa konkrétnych členov rodiny a podľa druhu oblečenia (tričká, nohavice, šaty, košele).

7. Zaslúžený oddych

Keď už je všetka bielizeň vypratá, čistá a uložená v skrini, prichádza čas na zaslúžený oddych. Ľahnite si na gauč alebo do postele a užívajte si ešte posledné voľné chvíle so spomienkami na krásne zážitky na vašej dovolenke. Pri používaní tohto pracieho systému po bolestnom návrate domov sa vám pranie nebude zdať až také príšerné.

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia