Prečo niektoré ženy rodia iba chlapcov alebo len dievčatá?

Prečo niektoré ženy rodia28.07.2021 |

Sú rodiny, v ktorých majú deti len jedného pohlavia. Ako je to možné? Čo na to veda?

Pozrite sa na to, prečo podľa brightside.me majú niektoré ženy len chlapcov alebo dievčatá a či by rodina, ktorá mala po celé generácie iba jedno pohlavie, mohla mať dieťa iného pohlavia:

1. Neobjavený gén dcéry alebo syna je nereálny

Zatiaľ čo väčšina rodín má nevyvážený pomer pohlaví, ostatní rodičia môžu snívať o chlapcoch alebo dievčatách. Niektorí dokonca veria, že gény pre dievčatá alebo chlapcov „riadia rodinu“. Vedci však stále nenašli žiadny dôkaz, ktorý by preukázal, že niektoré rodiny môžu mať kvôli svojim génom iba mužov alebo ženy. Hoci vedci môžu zmeniť svoj názor, zatiaľ neexistuje spôsob, ako by gény vašej rodiny mohli mať vplyv na to, či budete mať deti iba jedného pohlavia.

2. Pohlavie určuje otec

Aj keď niektorí ľudia veria, že pohlavie dieťaťa závisí od matky, pretože je to ona, ktorá ho nosí, v skutočnosti je to v rukách otca. Spermie nesú chromozómy pre obe pohlavia - niektoré spermie nesú chromozómy X pre dievčatá, zatiaľ čo iné obsahujú chromozómy Y pre chlapcov. Hoci žena nesie 2 X chromozómy, pohlavie novorodenca závisí od toho, ktoré chromozómy (X alebo Y) vstúpia do ženského vajíčka.

3. V období stresu sú dievčatá bežnejšie

Vedci našli niektoré faktory, ktoré by mohli mať vplyv na pohlavie. Je dokázané, že po stresujúcich časoch, podobne ako napr. pri prírodných katastrofách, sa pomer pohlaví zmení a počet narodených dievčat sa zvýši. Môže to byť kvôli stresu, ktorému boli vystavené budúce matky.

4. Konzumácia konkrétneho jedla môže viesť k vyššej šanci mať dievča

Je dokázané, že konzumácia určitých potravín zvyšuje šance na počatie dievčaťa. Napríklad obmedzenie solenia a konzumácia veľkého množstva mliečnych výrobkov môže zvýšiť pravdepodobnosť, že sa vám narodí dievčatko. Na druhej strane matky, ktorých strava je plná potravy bohatej na sodík a draslík, s väčšou pravdepodobnosťou porodia chlapcov.

5. Zvyčajne, ak má matka deti iba jedného pohlavia, je to náhoda

Je isté, že rovnováha pohlaví zostala po celé storočia rovnaká a neexistujú aspekty, ktoré by ju mohli výrazne zmeniť. Rodiny, ktoré majú veľa detí rovnakého pohlavia, sú zriedkavé, dá sa to však vysvetliť štatisticky. Každé dieťa má 50% šancu, že bude chlapcom alebo dievčaťom. Napríklad pre 3 deti je šanca, že všetky budú muži: 0,5 X 0,5 X 0,5 = 0,125 alebo 12,5%.


Autor: © Zoznam/jp

Ďalšie články

Diskusia