Kráska a zviera naozaj existovali: Na vine bol Vlkodlačí syndróm

Kráska a zviera naozaj21.06.2021 |

Rozprávka Kráska a zviera patrí medzi nezabudnuteľné klasiky. Napadlo vám niekedy, že bola inšpirovaná realitou? Toto je príbeh jej reálneho hrdinu Petrusa Gonsalvusa.

Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve  sa pri tvorbe francúzskej rozprávky Kráska a zviera z roku 1740  inšpirovala skutočnými historickými udalosťami. V roku 1500 sa na španielskom Tenerife narodil muž menom Petrus Gonsalvus so zriedkavým genetickým ochorením nazývaným „hypertrichóza“ alebo „vlkodlačí syndróm“. V mladom veku bol poslaný do železnej klietky ako darček pre francúzskeho kráľa Henricha II. Petrus bol považovaný za mýtického divokého človeka.

Henrich II. však zistil, že Petrus Gonsalvus má pokojnú povahu a rozhodol sa, že ho premení na skutočného gentlemana. Na kráľovskom dvore sa Gonsalvus naučil rozprávať, čítať a písať v troch jazykoch, vrátane latinčiny a dokonale ovládal kráľovskú etiketu. Stal sa právoplatným a uznávaným členom kráľovského dvora.

Situácia sa zmenila, keď Henrich II. zomrel a na trón zasadla jeho žena Katarína Medicejská. Z nejakého dôvodu sa rozhodla, že Petrusovi nájde manželku. Väčšina ľudí sa zhodla v tom, že tak urobila pre vlastné potešenie, pre zábavu a zo zvedavosti, ako by mohli vyzerať jeho potomkovia. Napokon sa jej plán vydaril a Gonsalvusovi našla manželku, ktorá sa zhodou okolností tiež volala Katarína. Pár mal spolu sedem detí a štyri z nich, ktoré sa narodili s „hypertrichózou“, poslali ako dary iným európskym bohatým rodinám. Tak sa zrodil príbeh starý ako sám čas a slávny príbeh lásky „Kráska a zviera“ spoznali po celom svete.

Čo je to Vlkodlačí syndróm?

Hypertrichóza je zriedkavý zdravotný stav, ktorý vedcov znepokojuje dodnes. Zdedené kožné ochorenie spôsobuje nadmerný rast vlasov na celom tele, s výnimkou dlaní a chodidiel. Rast vlasov je obzvlášť extrémny na tvári, ušiach a pleciach a jedinec môže mať tiež deformáciu tváre a chrupu, čo mu dodáva „brutálny“ vzhľad .

Je to genetický stav a choroba má dominantné vlastnosti, takže je veľmi pravdepodobné, že sa toto ochorenie prenesie na drobcov, rovnako ako v prípade Gonsalvusa. Aj keď na ňu neexistuje žiadny liek, príznaky je možné zmierniť odstránením chĺpkov.

Fotogaléria

cs.wikipedia.org
Autor: © Zoznam/kch
Zdroj: thevalemagazine.com

Ďalšie články

Feminity

Zdravie

Diskusia