Toto všetko si deti ničia vysedávaním pri elektronike

Toto všetko si deti20.08.2020 |

Patria aj vaše deti k tým, ktoré trávia počas prázdnin veľa času pred obrazovkou počítača? Odborníci upozorňujú, že si tým privolávajú rôzne problémy!

Vyhovárať sa na deti nie je práve "dospelácke". To, aby trávili dosť času vonku a hýbali sa, je hlavne na rodičoch, ktorí by mali na životný štýl detí dbať. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave upozorňuje na to, že mnoho detí trávia neprimerane veľa času pri počítači.

"Dlhé a nesprávne sedenie pri počítači ma za následok zlé držanie tela, bolesti chrbtice spôsobené permanentným tlakom na medzistavcové platničky, čo môže v budúcnosti spôsobovať veľké zdravotné problémy," vysvetľujú odborníci. V dôsledku opakovaného pohybu s myšou alebo písania na klávesnici tiež hrozí syndróm karpálneho tunela.

Hrozbou dlhého pozerania na obrazovku sú aj očné problémy, konkrétne syndróm suchého oka či pálenie očí, pretože sú nedostatočne obmývané slzami. Ako dôsledok únavy očí môže vzniknúť i bolesť hlavy, ktorá sa môže objaviť aj pri nevhodnom sedení, keď sú preťažené ramená a krk, ktorý je spúšťačom migrény.

Počítač môže spôsobiť tiež poruchy sústredenia sa, verbálnej komunikácie a deficit spánku. Pre dlhé sedenie pri ňom a nedostatok pohybu hrozí i nárast obezity. Dieťa sa môže pri počítači nekontrolovane prejedať, často konzumovať jedlá rýchleho občerstvenia, slané či sladké pochutiny. Alebo, naopak, stravovanie zanedbávať, takže hrozí, že mu budú chýbať dôležité výživové a ochranné látky.

Fotogaléria

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az
Zdroj: TASR

Ďalšie články

Diskusia