Kúpanie detí: Ktoré prísady sú najškodlivejšie?

Kúpanie detí: Ktoré prísady07.02.2020 |

Slizový kúpeľ či vaňa plná trblietok. Výrobcovia ponúkajú najrôznejšie produkty, ktoré aj obyčajnú vaňu premenia na zábavný vodný park.

Česká spotrebiteľská organizácia dTest nechala otestovať 12 detských kúpeľových prísad. Hlavným cieľom bolo overiť, či sú vhodné pre jemnú detskú pokožku a či sú bezpečné. Vyberali z pomerne veľkého množstva produktov, ktoré môžu vodu premeniť na farebný kúpeľ, pomaly sa ťahajúce sliz alebo bublajúcu "lávu". Výsledky testov nie sú príliš potešujúce.

Žiadna oficiálna norma určujúca kvalitatívne skúšky a to, ako by mali vyzerať, v tejto kategórii neexistuje. Okrem odborníkov sa do testovania zapojili aj rodičia, ktorí s deťmi vyskúšali jednotlivé výrobky na vlastnej koži. Ich poznatky sa však do konečného hodnotenia nepremietli.

Prvá časť testovania sa zamerala na to, akú spúšť môžu tieto produkty v kúpeľni spôsobiť a ako ľahko ich možno odstrániť z vane, dlaždičiek a ďalších kúpeľňových povrchov. Problém sa vyskytol iba pri škárach na báze cementu. U samotných dlaždíc ani silikónových škár ťažkosti neboli.

Výrobcovia na etiketách upozorňujú na nebezpečenstvo pošmyknutia a tým pádom aj nutnosť trvalého dohľadu zo strany dospelých. dTest zistil, že riziko pošmyknutia je najvyššie pri všetkých piatich testovaných slizových prípravkoch, ktoré si v tejto kategórii odniesli štyri dostatočné a jedno nedostatočné hodnotenie. Aj dospelí mali čo robiť, aby sa nepošmykli. Ako najviac nebezpečný sa ukázal sliz Slime Baff.

Ďalším veľmi dôležitým parametrom bolo zloženie prípravkov a ich vplyv na detskú pokožku. "Vzhľadom k tomu, že sa jedná o výrobky primárne určené deťom, predpokladá sa, že by nemali obsahovať žiadne potenciálne rizikové či nežiaduce látky. Niekde však bola zo zloženia uvedeného na etiketách zrejmá prítomnosť rôznych alergénov alebo azofarbív, " uvádza šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová. Kombináciu alergénov a azofarbív zaznamenali u dvoch výrobkov značky tetesept: Detská zábavná kúpeľ Sopka a Pena do kúpeľa Jednorožec, za čo si vyslúžili nedostatočné hodnotenie. Pri ďalších výrobkoch hodnotených na dostatočnú sa objavili buď azofarbivá, polyakryláty alebo zlúčeniny PEG. Azofarbivá sa potom vyskytli takmer vo všetkých testovaných produktoch.

„Mätúce pre spotrebiteľov môže byť to, že niektoré azofarbivá sú registrovaná ako potravinárske farbivá, čo môže evokovať ich neškodnosť. Z výskumov však vyplýva, že niektoré z nich môžu vyvolávať alergické reakcie. Do tela sa vstrebávajú cez pokožku, preto odporúčame vyhnúť sa výrobkom, ktoré ich obsahujú," vysvetľuje Hoffmannová.

Hodnotenie dostatočný si odniesli aj ďalšie výrobky - konkrétne všetky slizy - s obsahom nežiaducich polykarboxylátov alebo polyakrylátov. Polyethylenglykolovú zlúčeninu (PEG-400), ktorá môže oslabovať kožnú bariéru a uľahčovať tak prenikaniu ďalších nežiaducich látok, objavili v zložení výrobku Tropical Surprise značky Claire's.

dTest skúmal nielen vplyv na detskú pokožku, ale aj možný vplyv na životné prostredie. Hodnotila sa toxicita obsiahnutých látok a tiež rýchlosť rozložiteľnosti. „Ak sa chceme k životnému prostrediu správať šetrne, je najlepšie sa podobným produktom úplne vyhnúť," hovorí Hoffmannová a dodáva: „V súvislosti s používaním týchto prípravkov sa spotrebuje značné množstvo vody, či už pri samotnej kúpeli, alebo neskôr pri odstraňovaní následkov, ktoré prípravky v kúpeľni napáchajú. Opomenúť nemožno ani negatívny vplyv na kvalitu podzemných vôd."

Vyššie hodnotenie si v teste vyslúžili tie prípravky, ktoré neobsahovali ani mikroplasty, ani povrchovo aktívne látky. Treba však dodať, že prísady do kúpeľa, ktoré boli z hľadiska vplyvu na pokožku aj na životné prostredie hodnotené najlepšie, zase neurobili príliš veľkú radosť deťom. Tie ich väčšinou hodnotili ako málo zábavné, s krátkym účinkom a nevýraznú farbou.

Ak sa použitiu prísad do kúpeľa neviete vyhnúť, dodržujte aspoň niekoľko základných pravidiel:

Buďte v kúpeľni pri príprave kúpeľa a dohliadnite na množstvo použitého produktu.

• Deti nenechávajte ani na chvíľu bez dozoru. Dbajte na to, aby počas kúpeľa nevstávali (riziko pošmyknutia) a aby nebola prekročená maximálna doba použitia (spravidla max. 20 min.).

• Najmä pri slizových prípravkoch sa odporúča obliecť deťom plavky, a to pre ochranu intímnych partií.

• Dajte pozor na úmyselné aj neúmyselné požitie prípravku. Ako prevencia vniknutiu prípravku do očí môžu poslúžiť plavecké alebo potápačské okuliare.

• Po kúpeli deti dôkladne umyte čistou vodou.

• Vyvarujte sa príliš častému používaniu týchto výrobkov.

Fotogaléria


Foto: gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az
Zdroj: dTest

Ďalšie články

Diskusia