Na súdoch pribudnú špeciálne vypočúvacie miestnosti pre deti

Na súdoch pribudnú špeciálne
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2020-01-27 17:30:14 |

Špeciálne miestnosti pomôžu pri vypočúvaní detí a obzvlášť zraniteľných obetí. Vzniknú na ôsmich súdoch.

"Cieľom projektu je zriadiť miestnosti na súdoch a vypracovať jednotlivé metodiky pre výsluch a vypočutie tak, aby deti a zraniteľné obete neboli sekundárne viktimizované a aby sme deťom a zraniteľným obetiam vytvorili vhodné podmienky počas súdneho konania. Tento projekt zabezpečí, aby zisťovanie názoru dieťaťa nebolo pre neho traumatizujúce," vysvetlila riaditeľka odboru elektronizácie súdnictva Sekcie civilného práva na ministerstve spravodlivosti a odborná garantka programu Viera Gaschová Bačová. Ako obzvlášť zraniteľné obete sú zákonom definované okrem detí tiež osoby so špecifickým zdravotným postihnutím, obete sexuálne motivovaných trestných činov či obete trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby. Tiež osoby staršie ako 75 rokov. Výsluch zraniteľných obetí má osobitné pravidlá.

Špeciálne miestnosti v rámci projektu ministerstva spravodlivosti (MS SR) vybudujú na Krajskom súde Prešov, Okresnom súde Prešov, Okresnom súde Bratislava II, Okresnom súde Galanta, Okresnom súde Zvolen, Okresnom súde Rimavská Sobota, Okresnom súde Rožňava a tiež na Okresnom súde Spišská Nová Ves. Okrem toho je súčasťou projektu vytvorenie metodiky na zisťovanie názoru dieťaťa a obzvlášť zraniteľných obetí, mediálna kampaň, odovzdávanie skúseností v oblasti zisťovania názoru dieťaťa a výsluchu obzvlášť zraniteľných obetí. "V rámci vzdelávacieho programu absolvujú sudcovia dvojdňové školenie, ktoré im pomôže pri rozvoji ich osobnostných zručností v tejto problematike," informujú pracovníci Tlačového odboru MS SR. Vzdelávací program sa podľa nich týka aj prokurátorov a mediátorov.


Projekt Zvyšovanie účinnosti súdnictva prostredníctvom ochrany/posilnenia postavenia obetí a zraniteľných strán sa bude vzťahovať na rodinnoprávnu a trestnoprávnu agendu. Je financovaný z EEA a Nórskych fondov v rámci programu Dobrá správa vecí verejných, zodpovedné inštitúcie, transparentnosť/Cezhraničná spolupráca a plánovaný na tri roky s päťročnou udržateľnosťou.


Pravidlá vypočúvania detí v trestnom konaní upravujú medzinárodné zmluvy aj slovenské zákony. "Ak je účastníkom maloletý, ktorý je schopný vyjadriť samostatne svoj názor, súd na jeho názor prihliadne. Názor maloletého zisťuje súd spôsobom zodpovedajúcim jeho veku a vyspelosti," uviedlo MS SR. "Podľa povahy veci zisťuje súd názor maloletého bez prítomnosti iných osôb," doplnilo.

K tomu, aby súdy a ďalšie subjekty, ktoré vykonávajú voči dieťaťu svoje práva a povinnosti, starostlivo posudzovali najlepší záujem dieťaťa, má podľa MS SR smerovať novela zákona o rodine účinná od 1. januára 2016. Postupy súdov a orgánov sociálnoprávnej ochrany detí upravuje aj zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele.

Nové ustanovenie zákona o rodine zvýrazňuje, že pre dieťa je negatívna situácia, ak sa dostane do konfliktu lojality a tento konflikt lojality v ňom vyvolá pocit viny. "Renovovanie priestorov na súdoch, kde sa uskutočňujú súdne vypočúvania má prispieť k naplneniu práv dieťaťa," konštatuje MS SR.

Špeciálne výsluchové miestnosti sú vzhľadom a vybavením prispôsobené a vytvorené tak, aby sa v nich výsluch realizoval spôsobom primeraným veku dieťaťa. Na potrebu ich budovania koncom roka 2019 upozornila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

 


Foto: gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az
Zdroj: TASR

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia