Vieme, ako cez sviatky určite nepriberiete: Oplatí sa vyskúšať

Vieme, ako cez sviatky
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2019-12-08 00:30:17 |

Hovoríte si aj vy, že tento rok odoláte náporu vianočných gastronomických lákadiel a nepriberiete? Možno budete prekvapené, ale naozaj k tomu stačí málo.

Pár zaručených tipov ako si aj niečo dopriať a predsa cez sviatky nepribrať, ponúka výživová poradkyňa Martina Dvořáková.

1. Pripravte si tradičné jedlá zdravšie

Aj vy patríte k tým ľuďom, ktorých trápi každé kilo navyše, ale aspoň počas vianočných sviatkoch sa nechcú vzdať tradičných dobrôt? Nemusíte si ich odopierať, ale skúste si ich tohto roku pripraviť trochu inak a zdravšie, napríklad s použitím menšieho množstva cukru či s pridaním podielu bielkovín. Takýmto zdravším spôsobom si vieme upraviť množstvo jedál, bez ktorých si nevieme Vianoce ani predstaviť, a zároveň sa nemusíme báť priberania. Napríklad si namiesto klasického zemiakového šalátu s kaprom pripravte pečeného pstruha, ktorý má menej tuku, a k nemu si naservírujte batatovo-tekvicový šalát. „Bataty majú nižší obsah cukru a nemajú taký vysoký glykemický index. To znamená, že sa po jedle nebudete cítiť unavení a zároveň nebudete mať chuť dať si po jedle ešte niečo sladké," vysvetľuje Dvořáková, ktorá je špecialistkou na ketodiétu.

Štedrovečerný batatovo-tekvicový šalát

Ingrediencie pre 4 osoby:

1 menšia maslová alebo hokaido tekvica

2 väčšie bataty (sladké zemiaky)

4 vajíčka

zväzok jarnej cibuľky

kyslé uhorky podľa chuti

3 lyžice plnotučnej horčice

3 kopcovité lyžice majonézy

Soľ, korenie a čili podľa chuti

Ošúpeme sladké zemiaky, tekvicu poobkrajujeme, vydlabeme a oboje nakrájame na menšie kocky. Varíme v osolenej vode asi 10 minút. Vodu zlejeme a necháme vychladnúť. Medzitým uvaríme vajíčka natvrdo, olúpeme ich a nakrájame na kocky. Rovnako tak nakrájame aj kyslé uhorky a najemno pokrájame jarnú cibuľku. Všetko zmiešame, osolíme, okoreníme, dochutíme horčicou a majonézou. Šalát bude lepší, keď ho necháte chvíľu odležať.

2. Dajte si pozor na množstvo a pravidelnosť

Vianoce sú síce sviatkami hojnosti, ale nie obžerstva, preto by sme si mali dávať pozor na počet, veľkosť a pravidelnosť porcií. „Jedzte primerané porcie v pravidelných časových intervaloch a dávajte si pozor aj na zloženie jedál. Snažte sa čo najviac znížiť sacharidové jedlá, ktoré sa podieľajú na vašom priberaní. Ovocie je ideálne konzumovať skôr v dopoludňajších hodinách, avšak zeleninu si môžete dopriať kedykoľvek,“ radí Dvořáková.

3. Podľahnite pokušeniu s rozumom

Medzi vianočné koláčové stálice patria medovníčky či vanilkové rožky, ktoré pravdepodobne nechýbajú ani na vašom stole. Pri ich príprave sa inšpirujte zdravšími receptami, v ktorých sa používa naozaj len minimum cukru a nechýbajú v nich bielkoviny. Zároveň však nezabudnite, že vianočné koláče netreba jesť nepretržite a vyzobávať z podnosu len preto, že ležia na stole pred nami. Pokojne si koláč doprajte ako olovrant ku káve, ale s množstvom to určite nepreháňajte.

Vianočné vanilkové rožky

1 vajce

100 g masla

100 g mandľovej múky

100 g hladkej špaldovej múky vhodnej na pečenie

1 vrecko KetoDiet proteínovej vanilkovej kaše

5 lyžíc brezového cukru (Xylitol)

Sušené sójové mlieko na obaľovanie rožtekov

Všetky  ingrediencie  spracujeme do  cesta, ktoré  zabalíme  do  potravinárskej fólie  a necháme  cca hodinu  odležať  v chladničke. Z cesta tvarujeme rožteky. Poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme vo vyhriatej rúre pri teplote 160 °C cca 20 min. Ešte horúce obaľujeme v sušenom sójovom mlieku.

4. Každý pohár vody sa počíta

Aj vy sa neraz pristihnete pri tom, že počas dňa vypijete málo vody? Skúste si príjem tekutín rozvrhnúť na pravidelné intervaly tak, ako je to s jedlom a zvládnete to ľahšie. „Na 10 kg našej hmotnosti telesnej hmotnosti by sme mali vypiť denne 0,3 – 0,4 litra vody, to znamená, že žena vážiaca 70 kg by mala vypiť 2,1 – 2,8 litra denne,“ upresňuje výživová poradkyňa.

5. Pohyb na čerstvom vzduchu

Všetky vianočné dobroty by sme mali vykompenzovať aktívnym pohybom. Tým pohybom však nemyslíme prepínanie programov na diaľkovom ovládaní, ale aktivitu na čerstvom vzduchu. „Ak si netrúfate na lyže či snowboard, skúste bežky, nordic walking alebo aj obyčajné a jednoduché zimné radosti, ku ktorým patrí guľovačka, stavanie snehuliaka či sánkovanie. Aj svižná prechádzka je pre vaše telo i myseľ veľmi prospešná. Aspoň trochu ňou vykompenzujete pokušenia z vianočného stola, okysličíte si organizmus a prevetráte hlavu,“ radí Dvořáková. Nemusíte podávať žiadne výkony hodné zimnej olympiády, stačí niečo, čo vás pravidelne aspoň na hodinu rozhýbe, a zároveň aj príjemne naladí, a vy strávite so svojou rodinou krásny vianočný čas.

Prečítajte si tiež:

Výživový poradca: Päť mýtov, ktoré vám bránia schudnúť raz a navždy

Maminy, ani pri sedavom zamestnaní nemusíte priberať: Ako na to?

Fotogaléria

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia