Od tohto veku je bezpečné púšťať dieťa samo cez cestu

Od tohto veku je07.02.2019 |

Názor vedcov vás možno prekvapí. Väčšina z nás púšťa deti na cestu pravdepodobne skôr. Ktorý je teda podľa odborníkov ten správny vek?

Kým dospelý sa pred prejdením cez cestu poobzerá okolo seba, zanalyzuje premávku, vypočíta čas potrebný na prejdenie cesty, počká na dostatočnú dopravnú medzeru a ide, dieťa reaguje inak. Vedci z univerzity v Iowe v USA dospeli k záveru, že deti v predškolskom veku môžu mať ťažkosti s identifikáciou medzery v premávke, ktorá je dostatočne veľká na to, aby mohli cez cestu bezpečne prejsť.

Ani staršie deti však nemajú tak vyvinuté potrebné motorické zručnosti ako dospelí, ktoré im umožnia prejsť cez cestu bezpečne. „Niektorí ľudia si môžu myslieť, že deti sú schopné reagovať  tak ako dospelí, keď prechádzajú cez ulicu. Naša štúdia však dokazuje, že na rušných komunikáciách to tak nie je. Aj keď si väčšina detí vybrala tie isté medzery v doprave ako dospelí, potrebujú na prejdenie cesty viac času,“ upozornila profesorka z univerzity v Iowe Jodie Plumert.

Dostatočne rýchlo a premyslene dokážu v cestnej premávke regaovať až deti vo veku 14 rokov!

Nejde však iba o komunikácie bez „zebry“. Treba si uvedomiť, že aj keď na priechode pre chodcov má prednosť chodec, vždy je dôležité správne vyhodnotiť situáciu.  Za volantom môže sedieť neskúsený, príp. arogantný vodič, ktorý tiež nevyhodnotí situáciu tak ako treba a nešťastie je na svete. Slabším je v tomto prípade chodec. Opatrnosti na cestách nie je nikdy dosť!

Výsledky experimentov jasne ukázali, že 6-ročným deťom hrozí na ceste vyššie riziko zranení, zatiaľ čo deti staršie ako 14 rokov mali riziko nulové.

Tím univerzitných odborníkov zapojil do svojho experimentu deti vo veku 6, 8, 10, 12 a 14 rokov spolu so skupinou dospelých. Tri dni boli umiestnení v simulovanej cestnej premávke, kde každý z nich potreboval prejsť cez sériu za sebou idúcich áut. Medzery medzi nimi boli dvoj- až päťsekundové a každá osoba potrebovala prejsť cez cestu 20-krát. Ukázalo sa, že 6-ročné deti boli "zasiahnuté" autami v ôsmich percentách, 8-ročné v šiestich percentách, 10-ročné v piatich, 12-ročné v dvoch percentách a 14-ročné a staršie deti nemali žiadnu nehodu. Vedci to vysvetľujú tým, že v čase, keď dieťa dovŕši 14 rokov veku, postupne sa rozvíjajú dve najdôležitejšie zručnosti pre bezpečnosť na cestách:

  • zlepšujú sa pri analýze medzier v prevádzke
  • sú rýchlejšie pri prechádzaní cez cestu oproti mladším deťom

Výsledky výskumu naznačujú, že rodičia by mali byť opatrní a dohliadnuť na to, aby deti neprechádzali cez cestu mimo vyznačených priechodov pre chodcov. Aj v tom prípade ich naučte niekoľkokrát sa uistiť, či auto naozaj spomaľuje. Vedci sa domnievajú, že je lepšie byť trpezlivý a sprevádzať v cestnej premávke dieťa až do určitého veku. Keď ho naučíte prechádzať cez cestu, povzbudzujte ho, aby si vždy vyberalo čo najväčšiu medzeru medzi autami.

Dovolili ste dieťaťu prechádzať bez sprievodu cez cestu skôr ako v 14-tich rokoch?

ÁNO 140
NIE 33

Počet hlasov: 173

Prečítajte si tiež:

Kuriózna tragédia: Pri nehode zabil dievčatko tablet

Týchto 7 pravidiel by malo ovládať každé dieťa

 

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia