Medové vianočné pečenie je priam celá veda

Medové vianočné pečenie je
Ilustračné foto
Zdroj: Medkomerc
2018-12-13 14:00:58 |

Med má v histórii slovenských Vianoc svoje pevné miesto. Bez medu a včelích výrobkov by sa jednoducho v minulosti nezaobišli. A vlastne ani dnes sa to nezmenilo.

Kým v súčasnosti možno viacerí ponímajú vianočné sviatky modernejšie, kedysi v každom domčeku na stole horeli sviečky zo včelieho vosku, domovom sa niesla vôňa medových perníkov, ku ktorým sa popíjala horúca medovina alebo čaj osladený medom.

Medové perníky sú obľúbenou vianočnou klasikou v mnohých slovenských domácnostiach a žiadne iné cukrovinky nám tak nepohladia chuťové poháriky, nepošteklia nos a neupútajú oko. Lenže niekedy upiecť tie najlepšie perníky je veda a v určitých chvíľach sa z pečenia stáva skôr hotová nočná mora. Ak ste sa trochu pozabudli a táto typická predvianočná "práca" vás ešte len čaká, máme niekoľko tipov, ako upiecť tie najlepšie medové perníky. Dôležité je načasovanie, ingrediencie, uležanie cesta a nakoniec samotné pečenie.

Začnite včas!

Pri pečení perníkov musíte myslieť na to, že potrebujú minimálne niekoľko dní na odležanie, aby zmäkli a boli krásne vláčne. Nikto si predsa nechce pri vianočnom maškrtení na pohľad krásnych perníkov vylomiť zub. Aj keď si pečenie nechávate na poslednú chvíľu, pustite sa do nich najneskôr tento víkend, aby do Štedrého večera zmäkli. 

Na ingredenciách záleží

Kúzlo perníkov spočíva vo vyváženej chuťovej kombinácií všetkých prísad. Najdôležitejšia z nich je kvalitný med (napr. Med lesný od Medokomerc) a správna kombinácia korenia, ktorá je pre perníky typická. Pokiaľ chcete mať perníky voňavé, pripravte si zmes korenia sami, buď v mažiari alebo v mlynčeku na múku. Budete potrebovať mletú škoricu, klinčeky, nové korenie, čierne korenie, mletý zázvor, aníz a badián.

Nechajte ho odpočívať

Pripravené perníkové cesto je potrebné nechať dôkladne odležať v chladničke. Čím dlhšie, tým lepšie, pretože všetky ingrediencie budú mať dostatok času sa uvoľniť a dokonale prevoňajú cesto. Niektoré recepty uvádzajú, že cesto môže odpočívať v chladničke aj týždeň. Bežne je to cez noc, ale ak nestíhate, vložte ho do chladničky aspoň na dve hodiny. dložené cesto postupne odoberajte z chladničky a vyvaľkajte ho na 3-4 mm.

Pečte s citom

Zabudnite na papier na pečenie, perníky je lepšie piecť na plechu, ktorý je vymastený tukom. Papier má totiž tendenciu sa krčiť a upečené perníky sú potom deformované. Perníky vložte do predhriatej rúry a pečte na 175°C do svetlo zlatej farby. Pozor, pokiaľ ich upečiete príliš, nebude sa im chcieť zmäknúť. Pre dosiahnutie čo najväčšieho lesku, potrite upečené perníky bielkom alebo celým vajíčkom rozmiešaným s mliekom.

Nechajte zmäknúť

Vychladnuté perníky naskladajte do plastovej alebo plechovej dózy spolu s nakrájaným jablkom. Perníky nasajú vlhkosť a do Vianoc krásne zvláčnia. 

Prečítajte si tiež:

Po tomto šaláte sa pri štdrovečernom stole len tak zapráši

Takto pečie medvedie labky Vendula Pizingerová

Fotogaléria


Zdroj: az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia