Toto rozhodne do mikulášskeho balíčka nepatrí

Toto rozhodne do mikulášskeho03.12.2018 |

Vyrábate už aj vy mikulášske balíčky? Najhoršie, čo do ich môžete deťom pribaliť, sú lacné čokoládové napodobeniny a nekvalitné keksy.

Na zložení i kvalite pochúťok v mikulášskych balíčkoch by sme si mali dať záležať. Dajte si tú námahu a prečítajte si zloženie – kakaový prášok a stužené tuky sú pre zdravie detí nevhodné, čokoláda musí obsahovať kakaové maslo. Myslite na to, že deti ich budú vyjedať niekoľko najbližších dní a možno až do Vianoc. Do balíčka určite vložte viacero druhov ovocia, orieškov, čokoládu s vyšším obsahom kakaa či zdravšie druhy keksíkov.

Sladkosti nezatracujte

Detský organizmus potrebuje i rýchle kalórie. Sladkosti nemusíte deťom úplne zakazovať, vyhnite sa však radšej čokoládovým napodobeninám, v ktorých je namiesto kakaového masla lacný palmový tuk. V mikulášskom balíčku by malo byť viac ovocia a tzv. zdravých sladkostí, menej tradičných mliečnych čokolád a cukríkov. Tie by mali tvoriť iba minimálnu časť,“ hovorí vedúca odboru hygieny  detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade.

Pre deti je vhodná  aj zmes rôznych orechov a orieškov v prirodzenom stave, teda nesolené, nesladené a nepražené. Do balíčka vložte dva - tri kúsky z každého druhu, môžete ich skombinovať s rôznymi druhmi sušeného ovocia, napríklad s hrozienkami, s marhuľami, alebo s iným sušeným ovocím, najlepšie v bio kvalite, ktoré nebolo chemicky ošetrené. Stačí päťdesiat až sto gramov, podľa veku dieťaťa,“ dodáva odborníčka.

Vhodné sú: vlašské orechy, lieskovce, mandle, para orechy

V mikulášskom balíčku nemôže chýbať ovocie - jedno, dve jablká, pomaranče, mandarínky, hrušky, či banány. „Exotické druhy ovocia pridajte iba ak máte istotu, že dieťa nie je na ne alergické,“ prízvukuje Hamade.

Sladký tip

Deti, ktoré obľubujú med, iste v mikulášskom balíčku poteší tzv. medový medvedík - med v obale tvaru macíka. Med je zdravšou alternatívou sladkostí s vysokým obsahom cukru.

Mohlo by vás tiež zaujať:

Mikulášske balíčky máte pripravené? Pridajte do nich toto exotické ovocie

Skúste to s orginálnymi adventnými kalendármi

 

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: ÚVZ SR, az

Ďalšie články

Diskusia