Jack sa smial 17 hodín denne, dôvod však veselý nebol

Jack sa smial 1730.11.2018 |

Rodičia z Winscombe boli šťastní, keď sa im 11. mája 2014 narodil Jack. Deti sa smejú rady a často. No malý Jack nebol šťastné ani veselé dieťa, hoci sa stále smial.

Záchvaty smiechu sa objavili prvý raz dva týždne po narodení a opakovali sa znova a znova, bezdôvodne. Jackova mama, pani Youngová (32), povedala: „Jeho smiech nebol ničím výnimočný a odlišný. Dlho sme nemali ani len poňatia, prečo sa toľko smeje."

V šiestich týždňoch šiel Jack prvý raz na poradňu a vyjadrenie pediatra? Nikdy predtým nepočul malé dieťa, ktoré by sa stále smialo. Keď sa však drobec smial 17 hodín denne, teda aj v noci, rodičia zbystrili pozornosť.  

"Bolo to bolestivé obdobie. Vedeli sme, že je niečo v neporiadku, ale netušili sme, čo. Ten bezmocný pocit nás zabíjal. Vôbec sme nespali a prosili lekárov, aby už niečo urobili. Detský smiech je neskutočný a krásny, no v našom prípade Jackov smiech bol prejavom vážnej choroby,“ vysvetlila pani Youngová. „Ľudia nám vraveli, že akého máme šťastného chlapca ale od šťastia sme boli na míle ďaleko," hovoria manželia Youngoví.

V novembri 2014 lekári odhalili krutú pravdu! Výsledky MRI vraveli za všetko. Výbuchy smiechu boli totiž vyvolané benígnym mozgovým nádorom s veľkosťou hrozna, takzvaným hypotalamický hamartom. Ten spôsobil epileptické záchvaty - nazývané ako "záchvaty smiechu". 

Je to veľmi zriedkavý nezhubný nádor, ktorý tlačil na spánkový lalok. V tejto oblasti sa nachádzajú okrem iného riadiace centrá pre počúvanie, rečové porozumenie a pamäť. Hypotalamický hamartóm je benígny vrodený nádor, ktorý vzniká pri abnormálnom embryonálnom vývoji mozgového tkaniva asi v druhom mesiaci tehotenstva.

Po dvoch rokoch nekonečných nocí, presne 16. júna 2016, Jacka čakala desaťhodinová operácia a nádor sa podarilo lekárom v Bristolskej nemocnici úspešne odstrániť.

„Vidieť, ako môj malý Jack odchádza na operačnú sálu, bol najhorší deň v mojom živote. Musela som podpísať dokument, kde stálo, že v prípade komplikácií a možného úmrtia nebudem nemocnicu žalovať. Podpísala som to, no sama neviem ako. Celá som sa triasla a prosila Boha o pomoc," povedala jeho mama.  

Nasledujúce ráno bolo pre rodičov osudné. „Sedeli sme a čakali, či sa zasmeje.  Nezasmial sa! Ale keď sa prvýkrát na nás usmial, bol to neopísateľne úžasný pocit a boli sme tým hore a lekárom nesmierne vďační," opísala pani Yongová.

Ten pocit strachu, keď sa Jack smeje, ich bude strašiť asi dokonca života. Teraz je z neho zdravý a veselý chlapec.

„Hypotalamický hamartóm je vzácne a zriedkavé ochorenie a chcem, aby všetci rodičia na svete vedeli, že na konci tunela je svetlo. Nevzdávajte sa, bojujte a vyhráte,“ odkázala Jackova mama všetkým rodičom.

Prečítajte si tiež:

Dala by som všetko, keby som mohla po ňom upratovať

Táto mama riskla 17-hodinový let s chorým bábätkom

 

Fotogaléria


Foto: reprofoto Real Life
Zdroj: kch

Ďalšie články

Diskusia