Chorí na dovolenke? Nie je to nič nezvyčajné, imunita trpí

Chorí na dovolenke? Nie04.08.2018 |

Ak vás na dovolenke pri mori prekvapí nepríjemné vírusové ochorenie, nečudujte sa. Zmena prostredia totiž dáva imunite nepekne zabrať.

Každý rok nastáva obdobie, kedy mávame imunitu častejšie oslabenú. Býva to hlavne na jar a na jeseň. Málokto však vie, že i letná dovolenka je pre obranyschopnosť organizmu neľahkou skúškou. Ak sa vyberiete spoznávať nové miesta, prípadne len tak polihovať na pláži, vystavujete sa prostrediu, na ktoré vaše telo nie je zvyknuté. Zákonite teda musí čeliť novým podnetom, nielen v podobe inej klímy, ale i ostatných faktorov vyplývajúcich z prostredia, ako aj nepriaznivého pôsobenia klimatizácie v aute, hotelovej izbe a na iných miestach.

Reakciou môže byť práve oslabenie imunitného systému, ktorý následne nedokáže chrániť telo pred vírusmi a baktériami. Nie je preto nič nezvyčajné, ak vás pri dovolenkovej, niekedy priam tropickej klíme potrápi prechladnutie, či dokonca chrípka. Prečo? Choroby nám totiž hrozia v momente, kedy je náš imunitný systém oslabený, patogén je zvlášť agresívny alebo patrí do takého druhu, s akým sa náš organizmus doteraz nestretol.

S „fyzičkou“ to radšej nepreháňajte

Patríte k ľuďom, ktorí si ideálnu dovolenku predstavujú ako dni plný športu, prác v záhrade či okolo domu? Mali by ste spomaliť! Aj keď je leto a krásne počasie na to priam stvorené, nezvyklá fyzická námaha môže vyústiť až do ochorenia. Ak si totiž nečakane „dáte do tela“, imunitný systém dostane zabrať oveľa viac. Prejavuje sa na vás únava, malátnosť, prípadne i svalová horúčka, a obranyschopnosť organizmu môže byť značne oslabená. Prekračovaním svojich fyzických možností tiež zvyšujete riziko vzniku úrazu. Zvážte preto stav vlastných síl a radšej to veľmi nepreháňajte.

Čo ak...

V prípade, že sa chystáte s rodinou na dovolenku, nezabudnite si pribaliť lekárničku so všetkým potrebným. Základom sú prostriedky proti tráviacim ťažkostiam či prvá pomoc pri úrazoch. Aby ste sa nemuseli strachovať o zdravie seba a svojej rodiny, vhodným pomocníkom na predchádzanie ochorení v dôsledku oslabenej imunity sú enzýmové lieky.


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia