PRAKTICKÝ MANUÁL: Takto upracete kuchyňu bez chémie

PRAKTICKÝ MANUÁL: Takto upracete
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
2017-09-02 13:30:22 |

Kuchyňa je zväčša najpoužívanejšou miestnosťou v celej domácnosti. Ak sa v nej skutočne pravidelne varí, je raz za čas nevyhnutné generálne upratovanie. Najmä, ak máte doma deti.

Základom je dobré vybavenie. Pokiaľ máte kvalitné pomôcky, nemusíte sa báť, že vám práca zaberie celý deň. Prinášame vám jednoduchý návod, ako s efektívnymi pomocníkmi skrátite dobu upratovania na minimum.

Začnite chladničkou

Všetky potraviny vyberte von a pri tejto príležitosti skontrolujte ich dátum spotreby. Keď už máte chladničku prázdnu, vytrite všetky poličky, zásuvky, priestor dverí i tesniace gumičky handričkou. Ideálna je na to mikrohandrička, s ktorou nebudete potrebovať žiadny čistiaci prípravok, stačí ju iba navlhčiť. Ak sa z chladničky valí nepríjemný zápach, vytrite police handrou namočenou v octovej vode.

Tip: Aby ste sa zápachu zbavili dlhodobo, skúste do nej dať nádobku s octom, rozrezaný citrón alebo rozkrojené jablko, ktoré pachy neutralizujú.

Pokračujte obkladačkami

Na ich čistenie použite hubku na riad. Uľahčíte si tým prácu v prípade zaschnutej špiny. Vyskúšajte hubku vyrobenú z účinnej PUR aktívnej vrstvy, ktorá je abrazívna a poradí si i so zaschnutými nečistotami. Zároveň je ale šetrná k citlivým materiálom, takže nehrozia žiadne škrabance. Ani pri pravidelnom upratovaní sa nevyhnete zájdeným špáram medzi obkladačkami, ktoré nie je jednoduché vyčistiť. Máme pre vás tip, ako ich jednoducho vyčistiť bez použitia chémie.

Zmiešajte ¼ šálky octu, ½ šálky jedlej sódy, šťavu zo štyroch citrónov, teplú vodu a s takto pripravenou zmesou sa vrhnite do čistenia. V prípade veľkého znečistenia skúste zmes najprv starou zubnou kefkou do špár vtrieť, nechať ju chvíľu pôsobiť a na záver zotrieť hubkou.

Veľké spotrebiče

Obkladačky sú hotové, a tak sa môžete pustiť do likvidácie neporiadku na sporáku, varnej doske, v rúre a mikrovlnke. Umývanie sporáka či varnej dosky je nevďačná práca, pretože ich väčšinou umývate s vedomím, že budú zase čoskoro špinavé. Pripečených nečistôt sa najlepšie zbavíte pomocou  dobre zvolenej hubky. Rúru nastavte zhruba na 100 °C a nechajte ju chvíľku ohriať. Vplyvom tepla nečistoty lepšie povolia. Tie následne zlikvidujte použitím vrchnej strany hubky na riad, ktorá je špeciálne určená na zaschnutú špinu. Na dočistenie a konečné ošetrenie umývanej plochy opäť použite spodnú stranu hubky. Tá zanechá povrch suchý, takže nebudete potrebovať ďalšie handričky. Pokiaľ máte rúru veľmi znečistenú, skúste si na hubke naniesť trochu jedlej sódy s kvapkou octu. Do mikrovlnnej rúry vložte pred čistením misku s vodou a na dve minúty rúru zapnite. Vnútrajšok potom pôjde umyť jednoduchšie. Potom pri jeho čistení postupujte rovnako ako pri klasickej rúre.

Ako na ďalšie kuchynské vybavenie?

Nesmiete opomenúť ani filtre digestora. Tie je najlepšie nechať odmočiť v mydlovej vode a následne utrieť handričkou z mikrovlákna. Ak to ich vlastnosti umožňujú, môžete ich tiež vložiť do umývačky riadu a umyť ich v nej. Pokiaľ sú časti digestora neumývateľné, vystačíte si s mikrohandričkou, ktorú môžete namočiť v octovej vode, ktorá je sama o sebe účinným odmasťovačom.

Ani kuchynské dvierka a linka samotná nezostávajú ušetrené mastnoty, ktorá sa na nich počas varenia usadzuje. Je preto dobré umyť ich. Ideálne je použiť mikrohandričku, ktorú stačí namočiť do vody.

Nesmiete vynechať ani drez a batérie. Drezy sú vyrábané z rôznych materiálov a každý z nich si väčšinou žiada špeciálnu starostlivosť. S univerzálnou handričkou jednoducho vyčistíte drez, opláchnete ho a môžete pokračovať s umývaním batérie. Tú pomocou handričky v jednom kroku zároveň vyleštíte. Pokiaľ potrebujete vyčistiť i odpad, nalejte do neho deci octu, pridajte trochu soli, nechajte päť minút pôsobiť a nakoniec nalejte vriacu vodu. Tiež môžete skúsiť metódu, kedy do odpadu nasypete tri balíčky prášku do pečiva, ktoré zalejete vriacou vodou zmiešanou s citrónom.

Nakoniec podlaha

Na konci vám neostáva nič iné, než sa vrhnúť na podlahu. Pretože i tú musíte zbaviť prachu a baktérií, najprv ju povysávajte a až potom sa pustite do jej vytierania. Inak by sa vám chuchvalce prachu a nečistôt lepili na mop. Pokiaľ máte podlahu extrémne znečistenú, pridajte do vedra s teplou vodou trochu octu. Ten podlahu nielen vydezinfikuje, ale tiež odmastí. 

Mohlo by vás tiež zaujať:

Upratujte bez chémie, použite citrón či ocot

5 rád, ako naučiť deti, aby vám pomáhali

 

 

 

 


Foto: thinkstock.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia