Vyrátajte si, aké vysoké bude vaše dieťa

Vyrátajte si, aké vysoké07.08.2017 |

To, do akej výšky ratolesť vyrastie, sa dá vyrátať vďaka jednoduchému vzorcu. Kľúčovým faktorom pre predikciu výšky v dospelosti je genetika.

Chceli by ste vedieť, či vaše dieťa bude raz o hlavu vyššie ako ostatní kamaráti alebo zostane nízke aj v dospelosti? K dispozícii je jednoduchá matematická rovnica, ktorá vám môže niečo o jeho výške napovedať. Vzorec, ktorý vám ponúkame, pochádza z New Yorku, používa sa od roku 1970 a je založený na kombinácii výšok rodičov. Reálna výška dieťaťa sa môže líšiť od vyrátanej v pomerne malom rozsahu smerom dolu alebo hore. Zaujímavosťou je, že mladší súrodenci sú obvykle o niečo nižší ako tí starší. Platí to aj u vás?

Vzorec je založený na fakte, že rozdiel priemernej výšky medzi dospelými mužmi a ženami je cca 13 cm. Keďže výška je ovplyvnená najmä genetikou a pohlavím (60-80 percent),  rodič rovnakého pohlavia dáva potomkovi vlohu zodpovedajúcu jeho vlastnej výške a rodič opačného pohlavia vlohu o 13 centimetrov zväčšenú (matky synom) alebo o 13 centimetrov zmenšenú (otcovia dcéram).

Ako to funguje?

K výške rodiča rovnakého pohlavia aké má dieťa prirátajte výšku druhého rodiča a to tak, že u chlapcov zväčšenú o 13 centimetrov a u dievčat zmenšenú o 13 centimetrov. Výsledok vydeľte číslom 2 a hneď budete vedieť, do akej výšky by mala vaša ratolesť vyrásť.  Samozrejme, svoju úlohu zohráva aj výživa a fyzická aktivita, preto predpovede takto vyrátanej výšky nie sú úplne spoľahlivé. Skutočná výška dieťaťa v dospelosti sa bude s 95-percentnou  pravdepodobnosťou pohybovať v rozmedzí, ktorí získate odčítaním a pričítaním 8,5 centimetra k získanému výsledku.

 

Príklad: Otec meria 180 cm, mama 165 cm.

Pravdepodobnú výšku syna vyrátame takto:

180 + (165 +13) = 366

366 : 2 = 183

183 + 8,5 = 191,5

183 – 8,5 = 174,5

 

Pravdepodobnú výšku dcéry vyrátame takto:

(180 – 13) + 165 = 332

332 : 2 = 166

166 + 8,5 = 174,5

166 – 8,5 = 157,5

Najpravdepodobnejšia výška je tá, ktorú ste vyrátali bez odrátavania a prirátavania 8,5 cm alebo veľmi blízko k tomuto číslo. Majte na pamäti aj to, že úlohu zohráva tiež poradie narodenia – starší súrodenec má vlohy byť vyšší, mladší nižší. V prípade extrémnych rozdielov vo výške rodičov je k dispozícii zložitejší vzorec.

Štúdia sledujúca 8 798 párov fínskych dvojčiat v roku 2000 zistila, že genetika predstavovala 78 percent výšky u dospelých mužov a zhruba 75 percent u žien.

Ďalšou populárnou metódou predpovedania výšky je zdvojnásobiť výšku chlapca, ktorú má vo veku dvoch rokov a u dievčat vo veku 18 mesiacov. Väčšina detí narastie do výšky plus mínus 10 centimetrov oproti odhadu.

Profesor David Ravine z austrálskeho Inštitútu pre lekársky výskum v tom má jasno. „Ako hrubé pravidlo možno brať to, že výška v dospelosti sa dá celkom dobre odhadnúť zdvojnásobením výšky chlapcov aj dievčat, ktorú dosiahnu v dvoch rokoch veku“. Zdôraznil však, že pri nedostatočnej výžive dieťaťa rátanie nemá zmysel, lebo tam budú odchýlky veľmi veľké. Dokonca už aj výživa v maminom brušku má na budúcu výšku ratolesti vplyv!

Prečítajte si tiež:

Deti, ktoré jedia vajíčka, sú vyššie

Laicky a po lopate: Taktú veľkosť má bábätko v brušku

 

Fotogaléria


Foto: flickr.com
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia