Ste tehotná a fajčíte? Takto ubližujete bábätku v brušku

Ste tehotná a fajčíte?30.05.2017 |

Škótski vedci varujú fajčiace budúce mamy, že zmes chemikálií v cigaretách výrazne škodí pečeňovým bunkám ich nenarodených detí.

Tím vedcov z univerzít v Edinburghu, Aberdeene a Glasgowe skúmal vplyv fajčenia matiek na pečeňové tkanivo ich nenarodených detí pomocou metódy, pri ktorej použili embryonálne pluripotentné kmeňové bunky. Z nich dokázali vytvoriť pečeňové tkanivo, ktoré vystavili chemikáliám, ktoré obsahujú cigarety, vrátane látok špecifických pre plody fajčiacich matiek. Na základe toho zistili, že táto chemická zmes ničila toto tkanivo viac ako jednotlivé zložky. 

„Je známe, že cigaretový dym má škodlivé účinky na plod, ale postrádame primerané nástroje na ich detailnejší výskum. Tento nový prístup znamená, že máme nové zdroje obnoviteľného tkaniva, ktoré nám umožní pochopiť vplyv cigariet na nenarodené dieťa na úrovni buniek," uviedol pre BBC David Hay z University of Edinburgh.


Pozrite sa, ako bábätko fajčiarky v brušku trpí


Odborníci zároveň zistili, že chemikálie inak pôsobia na plody mužského a ženského pohlavia. „Táto práca je súčasťou pretrvávajúceho projektu, ktorý nám má pomôcť porozumieť aké škodlivé účinky na vývoj plodu má fajčenie u tehotných žien. Tieto zistenia poukázali na základné rozdiely medzi poškodením u mužských a ženských plodov," vysvetlil Paul Fowler z University of Aberdeen. Tieto rozdiely sa prejavovali tak, že pečeňové tkanivo u mužských plodov prejavovalo znaky zjazvovania, zatiaľ čo v prípade ženských embryí išlo o poškodenie bunkového metabolizmu.

Výsledky výskumu zverejnili v odbornom časopise Archives of Toxicology.

Prečítajte si tiež:

Týchto 10 potravín čistí organizmus od nikotínu

Fajčíte pri deťoch? Ubližujete im

 

 

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: sita.sk, az

Ďalšie články

Diskusia