Čas strávený s otcom ovplyvňuje inteligenciu dieťaťa

Čas strávený s otcom24.05.2017 |

Úloha otca v živote dieťaťa je nesmierne dôležitá. Odborníci dokonca tvrdia, že deti, ktoré trávia čas s otcami, sú úspešnejšie v testoch inteligencie.

Ak chcete, aby vaše dieťa bolo spokojnejšie, pokojnejšie či dokonca múdrejšie, nechajte ho čo najviac voľného času tráviť s otcom! Dieťa v jeho prítomnosti prekvitá, je šťastné, lepšie rozvíja svoje schopnosti a danosti. Podľa najnovšej štúdie otcovia, ktorí sa podieľajú na výchove svojho potomka od prvých mesiacov života, majú pozitívny vplyv na jeho inteligenciu. Výskum poukázal aj na to, že angažovanosť otcov v živote dieťaťa zvýšila jeho schopnosti bez ohľadu na rodinný príjem.

„Otcovia by sa mali hrať so svojimi deťmi,“ myslí si vedúci autor štúdie profesor Paul Ramchandani. Podľa neho aj hra otca s veľmi malým dieťaťom má pozitívny vplyv na jeho vývoj a inteligenciu. Výskumu sa zúčastnilo 128 otcov, ktorí sa venovali svojim trojmesačným deťom a vedci merali ich kognitívny vývoj. Nahrávali videá, na ktorých sa deti s otcami hrali bez hračiek a sledovali rodiny počas čítania kníh, keď boli deti staršie ako dva roky. Práve v tomto veku vyhodnotili vývoj dieťaťa pomocou štandardného indexu duševného vývoja, ktorý zahŕňa úlohy, ako rozpoznávanie farieb či tvarov.

Vedci zistili pozitívny súvis medzi tým, ako sa otcovia venujú svojimi deťom a výsledkami ich testov. „Naše zistenia ukazujú, aká je účasť otca na výchove dieťa od ranného veku nesmierne dôležitá pre ich vývoj a rozvoj mozgovej činnosti,“ hovorí profesor Ramchandani. Ako dodal, otcovia ktorí sa viac angažujú v rodine a venujú deťom, sú optimistickejší a pod menším stresom. Ide o veľmi pozitívnu správu, ktorá má povzbudiť otcov, aby trávili viac času so svojimi deťmi a venovali sa im. „Čím skôr sa otec zapojí do života dieťaťa, tým lepšie,“ myslí si profesor.

Výsledky publikované v časopise Infant Mental Health  rovnako odhalili, že u otcov, ktorí sú pozitívne naladení aj deti dosahujú lepšie výsledky testov bez ohľadu na pohlavie.

Prečítajte si tiež:

Desať znakov, že bude skvelým otcom

Kto hovorí, že otcovia nezvládnu viac úloh naraz?

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Zdroj: pp

Ďalšie články

Diskusia