Opaľovacie spreje pre deti: Na toto si dajte pozor

Opaľovacie spreje pre deti:03.07.2017 |

To, že deti pri pobyte na slnku treba chrániť, vieme. Americký spotrebiteľský časopis Consumer Reports však prichádza s varovaním, aby rodičia nestriekali deti opaľovacími sprejmi.

Opaľovacie spreje môžu mať na svedomí astmu či alergické reakcie u detí, varujú odborníci, aj keď výsledky testovania sprejov, či môžu byť pre ratolesti pri vdýchnutí škodlivé alebo nie, ešte nie sú známe. „Odporúčame rodičom, aby vo všeobecnosti spreje u detí nepoužívali, aspoň dovtedy, kým nebude dokončená ich analýza,“ píše sa v Consumer Reports. Ak sprej vlastníte, nemusíte ho hneď vyhadzovať, no namiesto striekania na pokožku dieťaťa si ho nastriekajte na ruky a až potom ním natrite ratolesť.

Testy sprejov vykonáva americká vládna agentúra - Správa potravín a liečiv. Zaoberá sa potenciálnymi rizikami sprejov na opaľovanie. Dôvodom je riziko náhodného vdýchnutia ich zložiek, ktoré je väčšie u detí. Na rozdiel od dospelých obvykle nedokážu byť pri striekaní sprejom pokojné a je viac pravdepodobné, že sa im jeho čiastočky dostanú do dýchacích ciest.

Ako sa vyhnúť zdravotným rizikám pri používaní opaľovacích sprejov u detí?

1. Nastriekajte si krém na ruky a až potom ho votrite do pokožky dieťaťa.

2. Obzvlášť opatrní buďte pri natieraní tváre, aby sa krém nedostal do úst a očí.

3. Opaľovacím sprejom sa vyhýbajte najmä vtedy, keď je veterno.

4. Deti minimálne do pol roka nevystavujte slnečnému žiareniu a vyhnite sa akýmkoľvek opaľovacím prípravkom. Každý obsahuje chemické látky a negatívne dôsledky ich používania nie sú doteraz preskúmané.

5. Pri dodržaní spomínaných zásad a správnej aplikácii by opaľovacie spreje mali fungovať a nenarobiť deťom žiadne problémy.

Prečítajte si tiež:

Takto skončilo dievčatko po použití opaľovacieho spreju

Tri tipy, ako deťom natrieť krém na opaľovanie

 


Foto: profimedia.sk
Zdroj: az, fox2now.com

Ďalšie články

Diskusia