ŠOKUJÚCE: Zubné kazy na mliečnych zuboch sú PROBLÉMOM! Zubárka vysvetľuje PREČO

ŠOKUJÚCE: Zubné kazy na
Zdroj: gettyimages.com
2025-05-23 12:00:00 |

Veď on aj tak vypadne, nič sa nedeje. I takto zvyknú niektorí z rodičov reagovať na zubný kaz na mliečnom zube. Zdravie dočasného chrupu je však dôležité pre správnu funkciu a kondíciu toho trvalého a tiež pre osvojenie si základov dentálnej hygieny. Tá je však u niektorých detí nulová.

Mliečne zuby plnia niekoľko dôležitých funkcií. Pomáhajú dieťaťu správne žuť potravu, rozvíjať reč a udržiavajú priestor pre trvalé zuby. Ak sú poškodené alebo predčasne stratené, môže to viesť k problémom s trvalým chrupom. Najväčším nepriateľom je aj v tomto prípade zubný kaz. Dokonca sa na dočasnom zube šíri rýchlejšie, než na trvalom. „Môže za to najmä odlišná anatómia, preto by mali rodičia venovať zvýšenú pozornosť prevencii, najmä preventívnym prehliadkam, počas ktorých sa kaz na mliečnom zube podchytí v počiatočnom štádiu. Najčastejším pôvodcom zubných kazov u detí je cukor, a teda nesprávne stravovacie návyky, ale i nedostatočná, prípadne nulová dentálna hygiena a tiež neskorá návšteva zubára. Tú by malo dieťatko absolvovať už po prerezaní prvého zúbka, teda po šiestom mesiaci života,“ upozorňuje MDDr. Ivana Ťavoda z kliniky Doktor Úsmev.

Pod dohľadom rodiča

Na pravidelné a dôkladné čistenie zubov by mali dohliadať najmä rodičia. Pomôže, ak sa doslova na zúbky svojich detí aj pozrú. „Rodič si vie objektívne všimnúť prvé varovné signály kazu, napríklad zmenu farbu skloviny, nerovnosti na povrchu zuba, zvýšené nánosy povlaku a pri hlbšom zubnom kaze aj zvyšky stravy. Na zubný kaz dokáže upozorniť rodiča aj samotné dieťa, ktoré subjektívne môže pociťovať citlivosť až bolesť. Príznakom je tiež zápach z úst,“ pokračuje MDDr. Ťavoda z bratislavskej zubnej kliniky.

K prevencii zubného kazu na mliečnom chrupe vie prispieť celá rodina. Hravou formou sa môžu deti s rodičmi a súrodencami naučiť správnu techniku čistenia zubov. Pomôže zubný lekár alebo dentálna hygienička. Rovnako vedia byť nápomocní i s výberom zubnej kefky. Tá by mala mať menšiu hlavičku, s ktorou sa manipuluje jednoduchšie a čo najmäkšie štetinky, aby pri umývaní zubov nedošlo k poraneniu ďasien alebo okolitých mäkkých tkanív. Okrem zubnej kefky je dôležité používať aj iné dentálne pomôcky, takzvanú šabličku s dentálnu niťou či medzizubné kefky. Používanie fluoridovaných zubných pást je vhodné približne od tretieho roku života, kedy dieťa už nemá tendenciu zubnú pastu pri umývaní zubov prehĺtať. Od troch rokov deti môžu používať zubné pasty s obsahom fluoridu, avšak len v odporúčanom množstve. Obsah fluoridu v zubnej paste by u detí do šesť rokov nemal prekročiť 1 000 ppm. Pri dodržaní odporúčaného množstva a dávok sa fluoridová zubná pasta považuje za bezpečnú. Problém nastáva pri nadmernom príjme fluoridov známom ako dentálna fluoróza.

Rozhodujúce sú aj stravovacie návyky. Dôležité je vyvarovať sa sladkostiam a sladeným nápojom. Renomovaná zubná lekárka upozorňuje aj na jeden z obľúbených zvykov starých mám a odporúča nenamáčať cumlík do medu alebo cukru. V prípade nočného kojenia po dosiahnutí prvého roku života je tiež vhodné ústnu dutinu očistiť. Naopak, vhodná je strava s vysokým obsahom vápnika, bielkovín, vlákniny či vitamínov – mäso, ryby, mliečne výrobky, zemiaky, ryža, orechy, zelenina a ovocie. Zdravé potraviny s kvalitnou výživovou hodnotou prispievajú k správnemu vývoju mliečnych a neskôr aj trvalých zubov, posilneniu zubných tkanív, správnej slinotvorbe a podobne.

Nový zub so starým kazom

Defektom na mliečnom zube, prípadne v medzizubnom priestore, je dôležité venovať patričnú pozornosť. Neošetrený zubný kaz totiž vedie k lokálnym aj celkovým komplikáciám. Medzi ne možno zaradiť zápaly v orofaciálnej oblasti. Deštrukcia tvrdých zubných tkanív zas vedie k strate žuvacej a fonetickej funkcii. „Nastať môžu aj poruchy príjmu potravy, čo má negatívny vplyv na gastrointestinálny trakt. Pri deštrukcii alebo strate zuba v dôsledku kazu je narušené taktiež estetické hľadisko, čo môže mať na dieťa negatívny psychologický dopad. Strata mliečneho zuba má za následok sklon a čeľustno-ortopedické anomálie. Problémom je tiež prenos infekcie na trvalý zub pri neliečenom kaze na mliečnom zube. V takomto prípade sa trvalý zub môže prerezať s už vzniknutým zubným kazom,“ pokračuje MDDr. Ťavoda z kliniky Doktor Úsmev.

Zub postihnutý zubným kazom je teda nutné ošetriť. Nezáleží na tom, či ide o mliečny alebo trvalý. Čím skôr dieťa zákrok absolvuje, tým lepšie. „Dnes sú dokonca dostupné i špeciálne postupy pre ošetrenie koreňových kanálikov. Zachrániť taktiež dokážeme aj vysoko deštruované mliečne zuby s veľkou stratou zubných tkanív, riešením sú korunky. Pre záchranu zadných zúbkov sa najčastejšie využívajú tzv. SSC korunky (nerezové). Predné zúbky vieme rekonštruovať aj prefabrikovanými detskými zirkónovými korunkami,“ hovorí zubná lekárka Ivana Ťavoda.

Bez strachu

Nie všetky deti sa na návštevu k zubárovi tešia. Príprava by sa však mala začať už doma. Vhodné je prečítať si knižku so zubnou tematikou, prípadne si s dieťaťom pustiť rozprávku. Tú dnes dokonca môže malý pacient sledovať zo zubárskeho kresla. Aj samotný personál by mal prispieť k tomu, aby dieťa nebolo v strese. Ideálne je navštíviť zubných lekárov, ktorí vedia zrozumiteľne, milo a prívetivo vysvetliť, čo dieťa čaká, komentujú mu priebeh ošetrenia a nešetria chválou. Ak dieťa aj napriek odlišnému psychologického prístupu nechce spolupracovať, možné je využiť rôzne formy sedácie.


Autor: © Zoznam/Redakcia
Zdroj: Tlačová spáva

Ďalšie články

Varenie a recepty

Feminity

Zdravie

Diskusia