Lekár vypichol 3 CHYBY, ktoré robíte, pri častej chorobe detí: VYVARUJTE sa im!
Ak má dieťa hnačku, mnoho rodičov zvykne spanikáriť a hneď robiť všetko možné aj nemožné, aby jeho stolicu upravili. Ktorým veciam sa však radšej vyhnúť?
Rovnako ako u dospelých, aj u detí existujú rôzne príčiny hnačky. Najčastejšie ide o bakteriálne alebo vírusové infekcie. V boji s riedkou stolicou je možné siahnuť po viacerých zbraniach, no na tieto tri rozhodne zabudnite.
Detský lekár Jozef Jakubec radí, aby ste dieťa určite neodstavovali od materského mlieka. Obsahuje totiž všetko potrebné na úspešné zdolanie hnačky vrátane protilátok a probiotík. V prípade, že dávate dieťatku umelé mlieko, prejdite na jeho bezlaktózovú verziu, ideálne od toho istého výrobcu. ,,Mlieko môžete zarobiť v ryžovom odvare. Pozor! Bezlaktózové a hypoalergénne mlieko nie je to isté. Do jedálnička zatiaľ nezaraďujte nové príkrmy,” odporúča pediater.
Ďalšou užitočnou radou je, aby ste dieťa nenechali hladovať ani mu nenasadzovali prísnu diétu. Tým by ste trvanie hnačky iba zbytočne predĺžili. ,,Obnova črevných buniek epitelu je rýchlejšia, ak je črevo postupne zaťažované stravou a nehladuje,” vysvetľuje lekár.
Čo by ste tiež v období hnačiek robiť nemali, je podávanie kravského mlieka a mliečnych výrobkov, ktoré môžu spôsobiť jej zhoršenie. Podľa slov doktora Jakubca poškodený epitel čreva nedokáže stráviť mliečny cukor a tiež je prestupnejší pre bielkoviny obsiahnuté v kravskom mlieku. Výrobky z neho vrátane jogurtov vysaďte aspoň na 10 dní.
Kedy treba v prípade hnačiek vyhľadať pediatra?
- keď je v stolici krv
- keď dieťa neprestajne vracia
- keď má neutíchajúce silné bolesti brucha
- keď má horúčku, odmieta piť a má prejavy dehydratácie
- keď je podráždené alebo výrazne spavé
U dojčiat sa redšie stolice, ktoré prichádzajú aj niekoľkokrát za deň, za hnačku nepovažujú.