POZOR TÁTO obľúbená ZELENINA môže byť JEDOVÁTÁ: Vieme, kedy treba spozornieť!

POZOR TÁTO obľúbená ZELENINA
Ilustračná foto
Zdroj: gettyimages.com
2023-08-15 11:00:00 |

BRATISLAVA - Zdravý životný štýl je dnes v kurze. Do jedálnička radi zaraďujeme čo najviac zeleniny a ovocia. No málokto by povedal, že aj taká bežná zelenina ako cuketa, ktorú pestujeme doma na záhradke, by mohla byť pre naše telo jedovatá. Dokonca až smrteľne.

Cuketa patrí v letnom období medzi obľúbené druhy zeleniny. Používame ju na prípravu polievok, omáčok, muffinov či pizze. Gazdinky ju milujú pre jej variabilitu a lahodnú chuť. Mnohí z nás ju pestujú aj vo svojich záhradkách. Ale pozor!

V doma vypestovaných plodoch môže vzniknúť toxín kukurbitacín, ktorý patrí do rady toxických steroidov. Konzumácia tohto toxínu môže vyvolať hnačky a zvracanie. Doktor RNDr. Tomáš Moravec, PhD. pre portál Ústav experimentálnej botaniky AV ČR uvádza, že konzumáciou takejto cukety, môže nastať aj smrť.

Ako takúto cuketu spoznať

Kukurbacíny sú veľmi horké, takže aj taká cuketa bude mať horkastú chuť. Podľa doktora Tomáša Moravca sa toxíny sústreďujú najmä v okolí stopiek, ale šľachtením sa ich hladina znížila na minimum a teda nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo. Avšak kombinácia niekoľkých faktorov (ako zvolená odroda, sucho, horúčava, škodcovia), vedú k ich zvýšenej koncentrácii, ktorá môže viesť až k otravám organizmu. Tento toxín obsahujú aj uhorky, dyne či melóny.

Cuketa už zabíjala

Doktor Moravec uviedol aj jeden smutný prípad z Nemecka. Starší muž dostal od suseda ako dar domáce cukety zo záhradky. Oboch manželov museli kvôli hnačkám, bolestiam v žalúdku a strate vedomia hospitalizovať. Žiaľ, 79-ročný dôchodca po niekoľkých dňoch zomrel.


Autor: © Zoznam/Adriana Joštiaková

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia