Má vaše dieťa problém s nábehom REČI? Neuveríte, čo POMÁHA: Odporúčajú TO aj pediatri

Má vaše dieťa problém
Ilustračná foto
Zdroj: pixabay.com
2023-08-18 15:00:00 |

Mamička si na sociálnych sieťach pýtala radu na kvalitný rybí olej. Príspevok vyvolal vlnu komentárov. Mnohé ženy poukazovali na pozitívny vplyv rybieho oleja na vývoj detskej reči. Omega-3 odporúčajú deťom aj niektorí pediatri.

K otázke užívania rybieho oleja sa vyjadrila aj Katarína. "Ja veľmi odporúčam kvalitný rybí olej pri neskorom nábehu reči. Je tam priamy vplyv na vývoj nervovej sústavy, mozgu a teda aj reči. Videla som testy detí, ktoré slabšie rozprávali a ten deficit omega-3 tam bol ozaj vyšší," zverila sa.

Má osobnú skúsenosť so svojou dcérkou. " Moja malá vtedy mala cca 2,5 roka, rozprávala pekne. Ale ako užívame pravidelne Omega-3 (rybí olej) v dobrých dávkach a dostatočne dlho, rozpráva pekne rozvité vetné konštrukcie. Rozviazal sa jej jazyk. Odporúčam vyberať kvalitný rybí olej (omega 3). Nie všetky sú vhodné. Niektoré rýchlo oxidujú, následne majú nízky účinok, až môžu škodiť," uviedla.

Čo na to hovoria pediatri?

Pediatrička MUDr. Miriam Moravčíková uvádza, že ak by mala užívať iba jeden výživový doplnok, boli by to omega-3 mastné kyseliny. Dôležitý je správny pomer omega-3 mastných kyselín a omega-6. Nepomer podľa jej slov vedie: "k mnohým civilizačným ochoreniam ako je ateroskleróza, infarkt, mozgová mŕtvica, Alzheimerova choroba, demencia, onkologické ochorenia depresívne stavy, reumatoidná artritída, Crohnova choroba a rôzne iné zápalové ochorenia."

Tieto mastné kyseliny nevie naše telo vyrábať, musia byť prijaté v potrave. Hlavným zdrojom omega-3 sú najmä ryby. "Náš jedálniček by mal obsahovať minimálne 3x týždenne morské ryby, a to len v prípade prevencie ( pri riešení už vzniknutého problému by mal byť príjem aj 300g denne)." Naopak zdrojom omega-6 je predovšetkým priemyselne spracované mäso, rýchle občerstvenie, hotové jedlá, ale aj slnečnicový olej.

Jednoduché riešenie, nie je až také jednoduché

Do svojho jedálnička by sme mali zaradiť len morské ryby. MUDr. Moravčiková upozorňuje na dve veci. Prvou je toxické riziko. "Dôvodom je kontaminácia morskej vody, kedy sa v rybách akumulujú toxické látky, ako je napríklad ortuť. Preto sa tehotným ženám odporúča konzumovať ryby s nízkym obsahom ortuti. Vhodnejšie sú ryby, ktoré žijú kratšie, ako napr. sardinky, pri dlhšie žijúcich rybách, ako je napr. tuniak, dochádza k väčšej akumulácii toxických látok," vysvetľuje v príspevku.

Druhým faktorom je strava danej ryby, čo nedokážeme odsledovať. "Obsah omega-3 mastných kyselín v samotných rybách je závislý od toho, čo daná ryba konzumuje. Divo žijúca ryba sa živí inými rybami a obsahuje teda výrazne vyššie množstvo omega 3MK. Ryby chované vo veľkochovoch sú kŕmené granulami, čo naopak výrazne znižuje obsah omega 3MK."

A čo deti?

Doktorka odporúča tento výživový doplnok užívať aj deťom. Pokojne už od jedného roku života. Zároveň uvádza, že užívanie má na vývoj detí veľmi pozitívny vplyv. Okrem toho, že podporujú celkový neurologický vývoj dieťata, menuje aj ďalšich 5 kľúčových bodov.

  • "- Zlepšujú koncentráciu, proces učenia a pamäť
  • - Zvyšujú imunitu organizmu
  • - Majú pozitívy vplyv na emocionálnu rovnováhu
  • - Používajú sa pri liečbe ADHD ( hyperaktivita u dieťaťa ), pri úzkostných stavoch
  • - Pôsobia preventívne v prípade kardiovaskulárnych a zápalových ochorení"

 

 

AK BY SOM MALA UŽÍVAŤ IBA 1 VÝŽIVOVÝ DOPLNOK, KTORÝ BY TO BOL? Za mňa určite omega 3 mastné kyseliny ( DHA - kyselina...

Posted by Mirka Moravčíková on Friday, August 4, 2023

 


Autor: © Zoznam/Adriana Joštiaková

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia