Pozor na sinice vo vode: Vieme, ako ich rozlíšite od neškodných rias

Pozor na sinice vo
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2022-08-05 18:30:00 |

Prehltnutie väčšieho množstvo siníc môže vyvolať črevné problémy, kŕče či nevoľnosť. U detí môžu sinice vyvolať aj dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek.

"Aj keď nie všetky sinice produkujú toxické a alergizujúce látky, riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe," ozrejmuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Zvýšený výskyt je podľa neho najmä po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí. Úrad zdôraznil, že premnoženie siníc znamená väčšie zdravotné riziko ako rias.

Premnoženie siníc je podľa neho často viditeľné voľným okom. Tvoria vločky alebo zhluky kolónií, ktoré sú rozptýlené vo vodnom stĺpci alebo nahromadené na vodnej hladine vo forme pokrytia alebo viditeľnej kaše - vodného kvetu. Ten je najčastejšie zelenej či modrej farby.

Zuzana Valovičová z odboru hygieny životného prostredia ÚVZ apeluje, aby ľudia do takejto vody nevstupovali. "Nedovoľte ani deťom či zvieratám hrať sa s vysušeným vodným kvetom, ktorý vzniká po poklese hladín v zátokách a na brehu vodných plôch," upozornila.

Odlíšiť sinice a riasy pomôže podľa úradu orientačný rýchlotest. Má sa pri ňom nabrať voda do priesvitnej nádoby a následne nechať na svetle postáť 15 až 20 minút. "Ak sa na vode vytvorí prstenec farebnej hmoty pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu a voda pritom zostane číra, ide pravdepodobne o sinice. Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlené vo vodnom stĺpci, pravdepodobne ide o zdravotne nevýznamné riasy," vysvetlil.

Do vody sa nemá vstupovať ani vtedy, ak jej farba či zápach pôsobia odpudivo. Treba si tiež všímať aj okolie. "Zvážiť treba kúpanie vo vodách, v blízkosti ktorých sa vyskytli uhynuté zvieratá alebo sú vyústené odpadové vody z kanalizácie. V prípade verejných bazénov je zase dôležité všímať si poškodenia či slizovité povlaky na stenách a kachličkách - ak sú bazény v takomto stave, radíme nekúpať sa v nich," ozrejmila Valovičová.

Úrad zdôraznil, že na lokality s výskytom siníc priebežne upozorňuje. "Najbezpečnejšie je kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva," dodal.

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az
Zdroj: TASR

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia