Naše babičky sa zbavovali nádchy skvelým trikom: Vyskúšajte ho

Naše babičky sa zbavovali09.01.2020 |

V zimnom období sú nielen deti, ale aj my dospelí oveľa náchylnejší k chorobám. Kľúčom k zdraviu nemusia byť iba lieky, dajte šancu babským radám, ktoré pomôžu vyriešiť väčšinu neduhov.

Stačí, že dieťa príde v pondelok do škôlky, Janko kýchne a o pár dní máte doma pacienta aj vy. Kým ide iba o bežnú virózu, nádchu či prechladnutie, netreba hneď bežať k lekárovi. Práve toto je čas, keď sa oplatí siahnuť po bežne dostupných prostriedkoch, ktoré má snáď každý z nás doma. 

Nádcha

Hoci je nádcha celkom banálna záležitosť, dokáže poriadne otráviť deň. V zimnom období je to pravdepodobne prvý zdravotný problém, ktorý vás stretne. Hoci sa hovorí, že neliečená nádcha trvá týždeň a liečená 7 dní, jej priebeh je možné zmierniť a urýchliť. Už naše prababičky si od upchatého nosa uľavovali naparovaním. Nakloňte sa nad misu s horúcou vodou, do ktorej môžete pridať soľ, prikryte si hlavu uterákom a inhalujte paru. Skvelým trikom je ponorenie rúk (až po lakte) alebo nôh do horúcej vody. Roztiahnu sa tak cievy v končatinách, a tým sa tiež uvoľní nosová sliznica. Úľavu dosiahnete aj vďaka nádchovníku (Plectranthus amboinicus) – nenáročnej rastline, ktorú sa oplatí mať doma. Využitie je čisto na vás. Stačí odtrhnúť lístok, pretrieť ho v ruke a pričuchnúť alebo si z neho pripraviť čaj či sirup.

Prechladnutie

S príchodom mrazivého počasia sa spája aj väčší výskyt chorôb, ako napríklad bolesť
v krku alebo chrípka. Liečivé účinky medu všetci poznáme a pri prechladnutí pijeme čaj s medom
a citrónom. Výborne! Poznáte ale babskú radu v podobe medu s cibuľou? Premiešajte nakrájanú surovú cibuľu s medom a počkajte pár hodín, kým pustí šťavu. Vznikne vám sirup, ktorý nielenže pomôže pri prechladnutí, ale vďaka medu aj dobre chutí. Pokojne ho môžete naordinovať aj vašim chorým deťom. Overeným pomocníkom je lipový med s obsahom silíc, ktoré uvoľňujú dýchacie cesty a urýchľujú tak liečenie.

Ženské problémy

Veľké množstvo žien trápia gynekologické problémy, ako sú zápaly, infekcie a ďalšie. Napriek tomu, že sa objavujú najčastejšie v lete, môžu vás stretnúť aj v chladnejšom období. Častou príčinou je totiž celkové oslabenie organizmu alebo aj bežné prechladnutie. Výbornou ženskou bylinou je alchemilka. Lieči zápaly v tele, pomáha pri menštruačných problémoch, pri zápale vaječníkov či počas prechodu. Pitie čaju z alchemilky je možné aj preventívne – nemá totiž žiadne škodlivé účinky. Pri svrbení a výtoku sa odporúčajú sedacie kúpele z odvaru.

Kašeľ

Nie je nič horšie ako nevyspať sa pre otravné záchvaty kašľa. Sotva trochu zadriemete, začnete sa pre škrabanie v hrdle „dusiť“ a nekončiaci a hlavne vysiľujúci zápas s vlastným hrdlom je na svete. Ale nezúfajte. Spomeňte si na svoje detstvo. Možno aj vám babičky alebo mamy robili horúce mlieko s lyžičkou medu. Tento elixír by mal váš kašľom ubolený krk upokojiť a ukolísať vás k sladkému spánku.

Únava

Kombinácia sychravého či mrazivého počasia, nedostatok slnečných lúčov a skracujúce sa dni vedú často k únave. A nie je to len klišé. Nedostatok energie naozaj spôsobuje vyčerpanie, ktoré nás obmedzuje v každodennom živote. Skutočnou vzpruhou pre nervovú sústavu a celkové vyčerpanie je čaj z čistca lekárskeho, ktorý okrem iného blahodarne pôsobí aj na nespavosť. Ďalšou známou liečivou rastlinou, ktorá si s únavou ľahko poradí, je všehoj ázijský známy ako ženšen. Tento „životabudič“ zvyšuje výkonnosť, koncentráciu a celkovú chuť do života. Ak máte problém s únavou hlavne ráno, pite každý deň po prebudení vlažnú vodu s citrónom. Uvidíte, ako sa budete za pár dní cítiť lepšie.

Medová kaša poslednej záchrany

Zo všetkého najdôležitejšia je prevencia. Ak sa chcete vyhnúť vyššie spomenutým problémom, starajte sa o svoje zdravie a imunitu s predstihom, najlepšie po celý rok. Ak svoju imunitu posilňujete, ale aj tak cítite, že sa o vás choroba pokúša, vyrobte si medovú kašu, ktorá vašu imunitu poriadne naštartuje. Použite pastovaný med (napr. Medokomerc), ktorý je vďaka svojej hustej konzistencii na kašu najvhodnejší, zmiešajte ho s trochou škorice, citrónovou šťavou a s cibuľou nasekanou nadrobno alebo s pretlačeným cesnakom. Sila tejto zmesi od vás spoľahlivo bacily úplne odoženie.

 

Fotogaléria

gettyimages.com
Autor: © Zoznam/hj

Ďalšie články

Diskusia