Ochorelo aj vaše dieťa pár dní po nástupe do škôlky? Prečo je to tak?

Ochorelo aj vaše dieťa
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2019-09-24 13:30:08 |

Počet akútnych respiračných ochorení sa každoročne po prázdninách výrazne zvýši, pričom najväčšiu skupinu chorých tvoria päťročné deti.

Škôlkárke choroby vystrašia najmä rodičov, ktorých ratolesť nastúpila do kolektívu po prvý raz. Väčšina z nás neráta s tým, že dieťa bude každú chvíľu doma.  Podľa odborníkov je to však normálne. "Materská škola je potenciálne rizikové prostredie pre rýchle šírenie niektorých infekčných, ale aj parazitárnych ochorení. Imunitný systém detí ešte nie je vyvinutý, preto sú náchylnejšie ochorieť," vysvetľuje vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade.

Najjednoduchšia prevencia je podľa nej časté umývanie rúk, pretože až 80 percent infekcií sa šíri špinavými rukami. "Naučte deti hygienickým návykom, môžu predísť respiračným ochoreniam, zažívacím ťažkostiam aj hepatitíde typu A," radia hygienici. Ako pripomína, deti si rady dávajú do úst hračky alebo iné predmety, všetko skúmajú, a tak sa ľahko do organizmu dostanú rôzne patogény. Reakcia imunitného systému dieťaťa na primárnu infekciu, s ktorou sa ešte nestretlo, býva prudká a odolnosť získa až po určitom čase, keď si organizmus zvykne na bakteriálnu flóru, ktorá sa vytvorí v kolektíve.

Obranyschopnosť organizmu posilní aj pravidelný pohyb, zdravá strava, predovšetkým dostatok zeleniny a ovocia. "Najúčinnejšou prevenciou proti infekčným preventabilným ochoreniam je očkovanie dieťaťa v rámci povinného očkovania zodpovedajúceho jeho veku a podľa očkovacieho kalendára," zdôrazňuje Hamade.

Do škôlky podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia možno prijať iba dieťa, ktoré neprejavuje príznaky prenosného ochorenia. Prevádzkovatelia škôlok zabezpečujú túto povinnosť prostredníctvom tzv. ranného filtra. "Každý deň musí zodpovedná osoba zistiť zdravotný stav detí. Dieťa, u ktorého je podozrenie, že je choré, prijme iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu príslušným ošetrujúcim lekárom," tvrdí odborníčka. Ak sa príznaky akútneho prenosného ochorenia prejavia u dieťaťa počas dňa, treba ho izolovať od ostatných, zabezpečiť nad ním dočasný dohľad a informovať jeho zákonného zástupcu. Hamade pripomína, že dieťa sa má do kolektívu vrátiť až po úplnom vyliečení. "Príliš skorý návrat zvyšuje riziko, že sa nakazia ostatné deti a predlžuje sa aj zotavenie dieťaťa," uzavrela.

Medzi najčastejšie detské choroby patria zápaly horných dýchacích ciest, šarlach, hnačkové ochorenia či ovčie kiahne.

Prečítajte si tiež:

Desať spôsobov ako liečiť dieťa doma

Naučte deti ako a kedy si treba umývať ruky

gettyimages.com
Zdroj: TASR

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia