Tieto populárne jedlá pre deti patria k najnebezpečnejším

Tieto populárne jedlá pre11.07.2019 |

Odborníci na ochranu zdravia a bezpečnosti varujú, že rýchle a jednoduché jedlá, ktoré deťom doprajeme, sú zodpovedné za viac ako jeden zo šiestich prípadov udusenia!

Na vrchole zoznamu najnebezpečnejších potravín pre deti sa objavil nečakaný letný favorit. Možno vás to prekvapí, ale je ním párok v rožku. I keď párok ako údenina do detských úst v zdravej výžive vôbec nepatrí, ratolesti túto voňavú pochúťku milujú a sem-tam im hotdog doprajeme snáď všetci. Ak teda už privriete oči a zabudnete na všetky tie múdre reči aké sú párky nezdravé, dbajte vždy na to, aby boli ošúpané a nakrájajte ich na malé kúsky.

Párok v rožku, ktorý necháte vcelku, má práve tú správnu veľkosť a konzistenciu na blokovanie dýchacích ciest a podľa výskumov je hlavnou príčinou dusenia u detí vo veku do troch rokov súvisiaceho s jedlom – má na svedomí až 17% prípadov. Zistilo sa tiež, že 10% prípadov udusenia je spôsobených tvrdými cukríkmi, 9% bobuľami hrozna a 8% orechmi.

Ďalšími potravinami, ktoré môžu mať na svedomí dusenie sa detí, sú popcorn, chlieb, sušienky alebo ryžové krekry, semienka, kúsky syra, surová zelenina, žuvačky, cukríky marshmallow, kuracie mäso s kosťou a ovocie, ako sú jablká, pomaranče, čerešne a melóny.

Odborníci odporúčajú, aby ste svojmu dieťaťu zavádzali tuhú stravu vo veku približne 6 mesiacov veku.  Nikdy ho pri jedení nenechávajte samo, ubezpečte sa, že prežúva a prehĺta správne. Veľkosť priedušnice alebo dýchacej trubice malého dieťaťa je približne taká, ako je priemer slamky na pitie. Čokoľvek väčšie môže uviaznuť a spôsobiť, že sa dieťa zadusí.

Dusenie predstavuje vážne riziko a je to niečo, čomu sa dá predísť. Je dôležité, aby sme si boli vedomí veľkosti predmetov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti dieťaťa, lebo je veľmi pravdepodobné, že všetko, čo nájde okolo seba a dočiahne to, si vloží do úst.

V tejto reklame St Johns ambulancie, ktorá bola vytvorená v roku 2015, je veľmi jasne ukázané, čo treba urobiť, ak sa dieťa začne dusiť.

Prečítajte si tiež:

Chlapec sa zadusil párkom v rožku

Dostalo sa niečo dieťatku do nosa? Takto si s tým poradíte

Fotogaléria


Foto: gettyimages.com
Autor: © Zoznam/az

Ďalšie články

Diskusia