Robí vaše dieťa niečo z tohto? Zbystrite! Môže ísť o autizmus

Robí vaše dieťa niečo02.04.2021 |

Prvé roky života dieťaťa sú časom obrovského fyzického, kognitívneho a sociálneho vývoja. Ako rodičia by sme mali sledovať skoré príznaky možných porúch.

Druhý apríl bol rezolúciou Organizácie Spojených Národov vyhlásený ako Svetový deň povedomia o autizme. Medzi poruchy autistického spektra (PAS) sa zaraďuje najmä detský autizmus, Aspergerov syndróm a atypický autizmus. Bohužiaľ, títo úžasní ľudkovia sa ćelé desaťročia nachádzajú na okraji spoločnosti. Ich rodiny by mohli rozprávať tisícky príbehov... Rodičia majú problém dostať dieťa s PAS do školy, je problém nájsť im zamestnanie a štát sa k nim tiež nespráva práve ústretotov.

Podľa odhadov žije na Slovensku s touto poruchou okolo 40 000 ľudí. I keď odborníci upozorňujú, že s deťmi trpiacimi autizmom by sa malo začať pracovať čo najskôr, často zostávajú nepovšimnuté. Pomocnú ruku podáva najmä tretí sektor, no aj tak takmer celá ťarcha starostlivosti a pomoci zostáva na rodine. O tom, čo všetko rodiny s autistickými deťmi prežívajú, napísal vlani veľmi inšpiratívnu knihu Nezlomní novinár a bloger Jozef Bednár, otec dospelého autistického syna Mareka. Prostredníctvom 18 skutočných príbehov približuje reálny život týchto ľudí.

Podľa rôznych štúdií 5-krát častejšie trpia autizmom chlapci ako dievčatá. "Príznaky sa pohybujú od miernych až po závažné,“ hovorí Juhi Pandey, pediatrická neuropsychologička z Centra pre výskum autizmu v detskej nemocnici vo Philadelphii.

Príznaky autizmu

Včasné varovné symptómy autizmu sa obvykle objavia pred tretím rokom veku. U niektorých detí je to už okolo roka, u iných dokonca aj omnoho neskôr. „Niekedy sa príznaky objavujú sporadicky a nie vždy sa musia prejaviť aj v ordinácii lekára,“ upozorňuje odborníčka. Preto by podľa nej rodičia mali sledovať možné symptómy, aby dokázali lekárovi poskytnúť dôležité informácie.

Majte na pamäti, že diagnostikovanie autizmu je zložité. To, že u dieťaťa sa objaví jeden či dva príznaky z celej škály, obvykle vôbec na túto poruchu neupozorňuje. Napriek tomu je potrebné všímať si správanie a prejavy dieťaťa. V prípade, že autizmom trpí, čím včasnejšia odborná pomoc, tým lepšie.

Dôležité je tiež vedieť, že v rôznych vekových kategóriách sa objavujú rôzne príznaky. Čo môže byť znakom autizmu vo veku 3 rokov, môže byť v jednom či dvoch rokoch prejavom typického správania. Takže, čo by sme si mali všímať?

1. Slabý očný kontakt

Ide o jeden z charakteristických znakov autizmu. Malé deti majú tendenciu pozerať sa do očí blízkym aj cudzím, ale dieťa s autizmom sa tomu vyhýba. Niektoré deti však môžu byť len plaché, takže ani nedostatok očného kontaktu nemusí nutne indikovať autizmus.

2. Opakované gestá

Opakované pohyby alebo gestá, často ťapkanie alebo otáčanie rukami, hra s prstami alebo kývanie sa tam a späť – to sú varovné signály autizmu, ktoré môžu, ale nemusia nič znamenať.

3. Opakujúce sa frázy alebo bľabotanie

Zatiaľ čo opakované pohyby alebo slová sú pre veľa malých detí bežné, pre autistov je typické, že dokážu frázu opakovať znova a znova presne rovnakým spôsobom - takmer akoby „spievali“ verš piesne.

4. Zvýšená citlivosť

Autizmus môže spôsobiť, že zmysly dieťaťa sú veľmi citlivé. Dieťa si môže napríklad často vychutnávať jemné alebo mäkké povrchy. Alebo naopak, vyhýba sa všetkému jemnému a mäkkému, prekážajú mu dotyky. Môže precitlivelo reagovať na každodenné zvuky, napríklad ho znepokojuje pustená voda alebo zvuk vysávača. Vtedy si zakrýva uši rukami. Dieťa s autizmom môže byť tiež veľmi citlivé na jasné svetlo.

5. Skúma hračky pred tým, než sa s nimi začne hrať

Väčšina detí si prezrie hračku pred tým, než sa s ňou bude hrať. To obvykle dlho netrvá a začína hra. Dieťa s autizmom sa však nezačne s autíčkom hrať tak, že bude jazdiť s ním po zemi, ale bude ho skúmať. Zamerá sa na kolesá či na volant. Záujem detí s autizmom  sa sústreďuje na časti objektu, nie na celok.


Autisti a géniovia: Majú vraj k sebe bližšie, ako by sa zdalo


6. Hrá sa samo

Opäť, niektoré deti sú len plaché. Samostatná hra však môže byť ukazovateľom autizmu. Dieťa s autizmom nemusí vedieť, ako sa k ostatným deťom priblížiť alebo sa viac zaujíma o svoje vlastné aktivity. Ak sa ďalšie dieťa pokúsi s ním komunikovať alebo hrať, nemusí vedieť, ako reagovať. U menších ratolestí je to celkom bežné, ak sa to však stane u 6 či 7-ročného dieťaťa, je to silný varovný signál.  

7. Nedostatok záujmu o predstieranie hry

Deťom s autizmom často chýba predstava zručnosti. Nepoužívajú predmety na predstieranie hry. Napríklad malá škatuľka nikdy nemôže byť akože mobilom alebo palička zbraňou. Ak sa u dieťaťa nezačne rozvíjať takýto druh predstieranej hry ani po 18-tom mesiaci života, je to varovný signál.

8. Obsedantné záujmy

Staršie deti so „zanedbaným“ autizmom sa často fixujú na jednu konkrétnu tému či vec. Napríklad je to počasie alebo futbalový tím. To sa stáva ich svetom a to je všetko, o čom sú schopní stále rozprávať.

9. Nereaguje na svoje meno

Vo veku 12 mesiacov väčšina detí reaguje, ak niekto vysloví ich meno. Ak to tak nie je, môže to naznačovať autizmus.

10. Stereotypné správanie

Dieťa s autizmom sa môže "zaseknúť" na určitých návykoch, záujmoch alebo správaní. Napríklad môže vždy chcieť držať tú istú hračku - odmieta ju odložiť, aj keď sa pokúša hrať s niečím iným. Alebo môže stráviť veľa času ukladaním áut či usporiadavaním predmetov v konkrétnom poradí.

11. Strata jazyka alebo sociálnych zručností

Deti s autizmom sa môžu zdať neochotné hovoriť alebo verbalizovať, aj keď to predtým robili. Napríklad dieťa, ktoré zvyklo bľabotať alebo tvorilo nezmyselné zvuky, sa môže zrazu “zaseknúť“. Tiež sa môžu zrazu prestať hrať s deťmi, i keď predtým to dokázali.

12. Neukazuje, ani nereaguje na ukazovanie

Deti zvyčajne začnú venovať pozornosť veciam, ktoré im ukazujeme, okolo 14-teho mesiaca života. Ak neukazuje lietadlá ani psy alebo iné zaujímavé veci, môže to byť signálom, že má poruchu autistického spektra. To isté platí, ak nereaguje na mávanie rukou.

 

Fotogaléria


Foto: thinkstock.com
Autor: © Zoznam/az
Zdroj: az

Ďalšie články

Diskusia