Sú jasle a škôlky NEBEZPEČNÉ a ŠKODLIVÉ pre deti? Známa psychologička ŠOKOVALA svojím názorom!

Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohí rodičia potrebujú pre svoje deti profesionálnu starostlivosť mimo domova, či už ide o jasle, škôlku alebo iný typ dennej starostlivosti. Nedávno však vzbudilo kontroverziu virálne video psychologičky, ktorá vyhlásila, že je to pre deti dlhodobo škodlivé. Je to naozaj tak?
Psychoanalytička Erica Komisar, v podcaste Diary of a CEO povedala, že deti, ktoré od najútlejšieho veku trávia čas u „cudzích“ opatrovníkov, môžu neskôr trpieť agresivitou či problémami s pripútaním k rodičovi. Tvrdí, že dojčatá odobraté z náručia mamy a ponechané na starostlivosť niekoho iného, môžu do budúcnosti vyvinúť patologické obranné mechanizmy.
Na takéto radikálne vyjadrenia reagovalo viacero odborníkov, ktorí s Komisar nesúhlasia – upozorňujú, že jej reč je prehnaná a zbytočne zastrašujúca. Rodičom, ktorí nemajú inú možnosť, ako sa spoľahnúť na jasle alebo škôlku, podobné vyhlásenia môžu vyvolať len pocit bezradnosti a zbytočnú úzkosť.
Čo na to výskumy?
Ako uvádza portál Parents, dlhodobé štúdie, vrátane projektov NICHD (National Institute of Child Health and Human Development), naznačujú, že kvalitná starostlivosť v ranom veku môže byť pre deti obrovským prínosom – kognitívnym, sociálnym aj emočným.
Je pravda, že nižšia kvalita služieb (napr. vysoký počet detí na jedného opatrovníka, neskúsený personál) môže zvýšiť stres u detí. Kvalitné jasle či škôlka však deťom poskytujú stimulujúce prostredie, učia ich sociálnym zručnostiam a nezriedka pomáhajú s prípravou na školské prostredie.
Odborníci zdôrazňujú, že deti si môžu vytvoriť zdravý vzťah s rodičmi aj s opatrovateľmi. Kľúčová je schopnosť rodiča (a tiež opatrovateľa) byť vnímavý, láskyplný a reagovať na potreby dieťaťa. To, že je dieťa časť dňa mimo domova, automaticky neznamená, že stratí úzky vzťah s mamou či otcom. Keď s dieťaťom trávite kvalitný čas po návrate, dokážete si vytvoriť bezpečnú a pevnú pripútanosť.
Výhody starostlivosti mimo domova
Podľa odborníkov majú jasle (prípadne škôlka) nasledovné výhody:
- rozvoj jazykových a komunikačných zručností,
- sociálne učenie (deti sa učia spolupracovať a komunikovať s rovesníkmi),
- podpora samostatnosti,
- rôznorodé zážitky, ktoré môžu byť pre dieťa príjemné a rozvíjajúce,
- benefity pre rodičov: možnosť chodiť do práce, zabezpečiť rodinný rozpočet a tým poskytnúť dieťaťu stabilnejšie zázemie.
Čo zohľadniť pri výbere jaslí?
Samozrejme, nie všetky zariadenia majú rovnakú kvalitu. Dôležité je urobiť si prieskum a zamerať sa na:
- počet detí na jedného učiteľa alebo opatrovateľa,
- školenie a skúsenosti personálu,
- emocionálnu klímu (sú opatrovatelia prívetiví a citliví k deťom?),
- štruktúru dňa (čas na hru, oddych, jedlo, pobyt vonku),
- podporu vývojových potrieb (rozmanitosť aktivít, bezpečné prostredie).
Nemajte zbytočné výčitky
Psychológovia vyzývajú rodičov, aby sa nenechali zmiasť a zastrašiť vyjadreniami, ktoré zveličene označujú starostlivosť mimo domova za jednoznačne škodlivú. „Takes a village to raise a child“ – v preklade „na výchovu dieťaťa je často potrebná celá komunita“ – je motto, ktoré platí aj dnes. Keď si vyberiete starostlivosť, kde sa vaše dieťa cíti dobre a kde mu zabezpečia podnetné aktivity a láskavý prístup, nemusíte mať strach, že by to preň bolo z dlhodobého hľadiska zlé.
V konečnom dôsledku je najdôležitejšie, aby ste si ako rodič vytvorili pokojný, milujúci domov a venovali dieťaťu pozornosť, keď ste spolu. Kvalita spoločných chvíľ je v tomto prípade kľúčová. Takže ak pracujete, chodíte do školy alebo jednoducho potrebujete čas, ktorý vám jasle alebo škôlka uľahčia, nie je dôvod na pocit viny. Dôležitejšie než počet hodín v jasliach je, ako so svojím dieťaťom trávite čas, keď ste spolu.