NAJLACNEJŠÍ liek, na ktorý rodičia často ZABUDAJÚ! Doprajete TOTO svojim deťom?

NAJLACNEJŠÍ liek, na ktorý
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2025-02-25 15:00:00 |

V súčasnom svete, kde sú deti od rána do večera zapojené do štruktúrovaných aktivít – škôlka, škola, krúžky, tréningy – často zabúdame na to, čo je pre ich zdravý vývin úplne prirodzené: voľnú, neriadenú hru. Táto spontánna forma trávenia času, kedy si dieťa samo vyberá, ako a s čím sa bude hrať, má liečivý účinok na jeho psychiku a celkovú pohodu.

Prečo je neriadená hra dôležitá?

Psychológovia aj pediatri upozorňujú, že neustále podnecovanie a organizovanie detského času môže viesť k stresu, úzkosti či únave. Práve voľná hra pomáha deťom tieto negatívne pocity spracovať. Keď si dieťa slobodne volí aktivitu, samo si určuje pravidlá a rieši situácie bez zásahu dospelých, učí sa dôležité životné zručnosti – samostatnosť, rozhodnosť, reguláciu emócií a kreativitu.

„Neriadená hra je pre dieťa vzácny čas, kedy sa stáva samo sebou a rozhoduje o tom, ako využije svoj čas,“ vysvetľuje pediatrička MUDr. Mirka Moravčíková.

Ako by mala vyzerať skutočná voľná hra?

Aby mala neriadená hra pozitívny efekt, mala by spĺňať niekoľko základných pravidiel:

Sloboda výberu – Dieťa si samo volí, ako a s čím sa bude hrať.
Bez vopred daného cieľa – Ak si dieťa cieľ určí, samo rozhoduje, ako ho dosiahne.
Možnosť vyjadriť emócie – Radosť, hnev, frustráciu či smútok spracováva prirodzene cez hru.
Minimálny zásah rodiča – Dospelý sa nezapája, nehodnotí a neriadi priebeh hry.
Rodič ako sprievodca, nie kontrolór – Ak dieťa prejaví emócie, rodič ich môže pomenovať („Vidím, že ťa to hnevá...“) bez toho, aby ich hodnotil.

Voľná hra by mala zahŕňať rôzne typy hračiek – od klasických (bábiky, autíčka, stavebnice) cez tvorivé (plastelína, piesok, masky na hranie rolí) až po tie, ktoré umožňujú odreagovanie napätia (boxovacie vrecia, meče, zvieracie figúrky).

Čo sa deti pri voľnej hre učia?

Rozvíjajú kreativitu a predstavivosť
Získavajú sebavedomie a učia sa rozhodovať
Ventilujú stres a napätie
Budujú si emocionálnu odolnosť
Preberajú zodpovednosť za svoje rozhodnutia

Rovnováha medzi štruktúrou a slobodou

Samozrejme, organizované aktivity sú dôležité, no kľúčové je nájsť rovnováhu. Ak dieťa neustále funguje pod dohľadom dospelých a nemá priestor na slobodnú hru, môže sa cítiť pod tlakom.

Keď deťom umožníme voľne sa hrať, dávame im priestor rásť, objavovať svet vlastným tempom a prirodzene sa vyrovnávať s výzvami. Hoci sa môže zdať, že sa „len“ hrajú, v skutočnosti sa učia tie najcennejšie životné lekcie.

Dovoľme deťom hrať sa – nielen podľa našich pravidiel, ale aj podľa tých vlastných.


Autor: © Zoznam/AJ

Ďalšie články

Varenie a recepty

Feminity

Zdravie

Diskusia