TEMNÁ realita na slovenských uliciach: Volanie po ZMENE zákona a ochrane detstva!

Zdroj: Getty Images/Ridofranz
Príbeh, ktorý sa odohral pred nákupným centrom v Poprade, odkrýva temnú realitu niektorých detí na Slovensku. Daniel, ktorý sa stal svedkom tejto situácie, sa rozhodol prehovoriť a poukázať na to, ako žobranie detí na uliciach zostáva pre mnohých nepovšimnutou súčasťou každodenného života.
Deti, ktoré nemali byť na ulici
V čase, keď sa Daniel vracal z lekárskeho vyšetrenia, narazil na skupinku detí pri nákupnom centre. Tie zastavovali okoloidúcich s prosbou o pomoc. Jeho prvou myšlienkou bolo hľadať rodičov, ktorí by mohli deti využívať na žobranie. Nikto však v blízkosti nebol.
„Najprv som bol nahnevaný na rodičov. Potom mi prišlo detí ľúto. Namiesto toho, aby boli v teple domova, museli prosiť na ulici,“ opisuje Daniel. Rozhodol sa zakročiť. Deti zobral do reštaurácie, kde im doprial jedlo podľa ich výberu. Pri stole však zistil, že nevedia používať príbor a veľkú časť jedla si nechávali na neskôr. „Keď som sa spýtal, prečo to nezjedli, povedali, že doma majú menších súrodencov a chcú im priniesť aspoň niečo,“ hovorí Daniel.
Nesebecké, no zraniteľné
Deti z prostredí, kde je chudoba bežnou realitou, často preukazujú nesebeckosť a zodpovednosť za svojich blízkych, no zároveň sú vystavené obrovskej zraniteľnosti. Podľa Daniela je žobranie detí výsledkom zlyhania systému, ktorý nedokáže efektívne zasiahnuť voči tým, ktorí deti využívajú na vlastné obohacovanie.
Zákon, ktorý nestačí
Ako Daniel upozorňuje, využívanie detí na žobranie je síce trestným činom, no jeho dokázanie je takmer nemožné. Deti sú neplnoleté a trestná zodpovednosť prechádza na rodičov. Problémom však je, že polícia nemá páky na dokázanie toho, že rodičia deti na žobranie poslali. „Deti vedia, čo majú hovoriť aj pred políciou, či kuratelou,“ dodáva.
Preto Daniel navrhuje zmenu zákona, ktorá by umožnila automatický postih rodičov bez ohľadu na dokazovací proces. „Jedine tak sa to dá zastaviť. Tieto deti majú právo na detstvo, na bezpečie a domov,“ apeluje.
Čo bude ďalej?
Daniel si predsavzal, že situáciu nenechá bez odozvy. Plánuje informovať kompetentné miestne orgány v Poprade, aby sa prípadu venovali. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby deti neboli vystavované takýmto podmienkam a aby bol vyvodený postih voči tým, ktorí ich využívajú.
Tento príbeh je silnou výzvou k tomu, aby sme si uvedomili, že hladné a žobrajúce deti na Slovensku nie sú len štatistikou, ale každodennou realitou, ktorá si vyžaduje systémové riešenia. Deti majú právo na detstvo – a každý z nás má zodpovednosť, aby sme im toto právo pomohli ochrániť.