CHRÁŇTE svoje deti pred hraním počítačových HIER: Hrozí im takéto NEBEZPEČENSTVO
Zdroj: gettyimages.com
Počítačové hry sú na jednej strane príjemným rozptýlením pre deti a poskytujú množstvo nových vnemov. No na druhej strane môžu byť aj dosť nebezpečné a spája sa s nimi viacero rizík. Nezabudni pravidelne kontrolovať, ako trávia vaše deti čas za počítačom.
Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku Hoaxy a podvody upozorňuje na riziká, ktoré sa spájajú s hraním počítačových hier a mnohí rodičia o tom nemusia vôbec tušiť. Vy si možno myslíte, že hry rozvíjajú fantáziu vášho dieťaťa a len takýmto spôsobom využíva svoj voľný čas. To je síce pravda, no mali by ste skontrolovať, čo presne za počítačom robí.
Deti sú v kontakte s cudzími ľuďmi
V prvom rade si dajte pozor na to, s kým hrajú vaše deti hry. Keďže množstvo hier je online, prichádzajú do styku s cudzími ľuďmi, s ktorými sa môžu skontaktovať cez správy, prípadne si môžu zavolať. Ľudia na druhej strane sa môžu vydávať za niekoho iného, čo deti nemusia vedieť rozlíšiť, a tak sa môžu dostať do nebezpečenstva.
Títo ľudia zvyknú posielať napríklad pofidérny odkazdy na stránky, prostredníctvom ktorých od detí môžu získať citlivé údaje. "Tieto osoby ich môžu naviesť na kliknutie na adresu, cez ktorú im do počítača nainštalujú vírus - malvér a ukradnú im prihlasovacie údaje," varuje polícia.
Môžu sa stať obeťmi kybernetických údajov
Podvodníci podľa polície využívajú aj takzvané DDoS útoky, cez ktoré dokážu zablokovať prístupy hráčov alebo spomaliť celé internetové pripojenie. Taktiež sa ich hráčske účty môžu stať terčom kybernetických údajov s cieľom ukradnúť citlivé údaje.
Môžu vám vybieliť účet
Deti môžu v hrách platiť za rôzne vylepšenia. V herných komunitách sú známe podvodné ponuky, ktoré lákajú na zaujímavé vylepšenia, no v skutočnosti nič nedostanete. "Deti donútia zaplatiť za neexistujúce veci peniazi rodičov a na oplátku nič nedostanú. Zo zúfalstva môžu toto správanie zopakovať, vy prídete o peniaze a vaše dieťa sa dostane do ťažkej, nátlakovej psychickej situácie," dodáva polícia a apeluje na všetkých rodičov.
Chráňte preto svoje deti a kontrolujte pre istotu aj to, aké hry hrajú a čo počas hrania robia. Overte si aj to, s kým si píšu a s kým trávia svoj voľný čas. Robíte to predsa pre ich vlastné dobro a bezpečnosť.