Ako zlepšiť IMUNITU detí v kolektíve? Doktorka odporúča TIETO vitamíny a doplnky

Ako zlepšiť IMUNITU detí
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
2023-09-13 11:00:00 |

Určite to poznáte aj vy. Dieťa nastúpi do škôlky alebo do školy a o pár dní zostane doma, pretože sa opäť niečím nakazilo. Imunitu v detských kolektívoch je potrebné budovať a hlavne nepodceňovať. Známa lekárka radí, po akých doplnkoch by ste mali siahnuť.

Doktorku Alexandru Mamovú môžete poznať aj pod menom "doubletrouble", pod ktorým vystupuje na Instagrame. Tam ju sleduje viac ako 36-tisíc ľudí, ktorých zaujímajú rôzne tipy a rady na výchovu a starostlivosť o deti. 

Alexandra je nielen lekárka, ale aj mama dvojičiek, takže vie poradiť z oboch uhlov pohľadu. Mnohí rodičia sa jej pýtajú na to, ako zlepšiť detskú imunitu, čo je momentálne naozaj aktuálna téma a netreba ju zanedbať. 

Ktoré doplnky sú vhodné na zlepšenie detskej imunity?

Alexandra hneď na úvod uviedla, že ak máte svoju vlastnú rutinu, ktorá u vašich detí funguje, nemali by ste ju meniť. Tieto tipy sú vhodné pre deti od 3 rokov, no rovnako ich môžu na seba použiť aj dospelí. Čo sa týka konkrétnych produktov, musíte zistiť, ktoré najlepšie fungujú vám, nezáleží na tom, pre akú značku sa rozhodnete. 

Najdôležitejší je vitamín D, ktorý by sa mal užívať celoročne, avšak počas leta ho môžeme ľahšie získať aj prirodzeným spôsobom. Denná dávka je 1 000 až 2 000 IU, no môžete požiadať napríklad obvodného lekára o stanovenie vhodnej hladiny. "Vitamín D významne ovplyvňuje imunitu, pomáha predchádzať respiračným a močovým infekciám a ovplyvňuje metabolizmus kostí," odporúča lekárka. 

Ďalej je vhodný vitamín C, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom, podporuje tvorbu kolagénu a tiež priaznivo pôsobí na imunitu. Deťom postačí denná dávka 500 mg, dospelí si môžu dopriať aj 1 000 mg. Ideálnou voľbou sú lipozomálne produkty, ktoré majú lepšiu vstrebateľnosť. 

Na zlepšenie imunity môžete skúsiť aj probiotiká, ktoré ovplyvňujú imunitu cez črevo. "Ja dávam probiotiká s vlákninou, baby majú od malička ťažkosti s trávením a toto im pomáha. Probiotík existuje milión druhov a vybrať si z nich býva náročné, musíte skúšať," hovorí Alexandra. 

Od jesene do jari odporúča aj imunoglukány, najmä pre deti náchylnejšie na respiračné infekcie. A pri začínajúcich infektoch siaha po echinaceových kvapkách, ktoré ale nie sú vhodné na dlhodobé užívanie. 

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/Andrea Šípošová
Zdroj: Instagram/doubletrouble.sk

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia