Stáva sa z vášho dieťaťa INTROVERT? Zistíte to vďaka TÝMTO 10 znakom

Stáva sa z vášho
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images/fizkes
2023-09-09 11:00:00 |

Ľudia sa rozdeľujú na introvertov a extrovertov, pričom obe skupiny majú svoje klady a zápory. Chcete zistiť, či patrí medzi introvertov aj vaše dieťa? Sledujte jeho správanie, pretože nasledovné znaky to dokážu ľahko odhaliť.

O charakteristických znakoch detských introvertov píšu aj portály Hack Spirit a Psychology Today. Aby ste svojim ratolestiam lepšie porozumeli, je dôležité, aby ste sa im venovali a všímali si ich správanie. Niekedy aj maličkosti dokážu odhaliť veľké zmeny. 

Ako zistíte, že je vaše dieťa introvertom?

1. Je zvedavé a zaujíma sa, ako funguje svet, avšak je opatrné. Introverti majú tendenciu byť pozorovateľmi. Vaše dieťa môže byť introvertom, ak sa zdržiava mimo skupiny a radšej sa chvíľu pozerá, kým sa pripojí. 

2. Má problém udržiavať očný kontakt. Pri rozhovore sa radšej upriamuje na bod niekde za vaším chrbtom. 

3. Rozpráva sa samo so sebou. Často si pritom predstavuje, že má imaginárneho kamaráta. Dôvodom je, že introverti spracúvajú svet vnútorne, ale deti ešte nedokážu udržiavať všetky tieto podnety v sebe, a tak to zo seba dajú von aj vtedy, keď nie sú v spoločnosti dospelých. 

4. Rado robí veci osamote, napríklad si číta, kreslí, hrá počítačové hry alebo sa sústredene hrá s hračkou. Nepotrebuje spoločnosť iných detí na to, aby sa zabavilo. 

5. Máva záchvaty hnevu. Sledujte, kedy sa vaše dieťa rozhodne hrať. Ak je to vždy na konci rušného dňa alebo po dlhšej sociálnej interakcii, môže to značiť jeho introvertnosť.

6. Po socializácii s inými ľuďmi sa ľahko vyčerpá a je unavené, mrzuté, podráždene alebo aj zlostné. Potrebuje jednoducho čas na dobitie bateriek.

7. Má len niekoľko priateľov, možno dokonca len jedného. Introvertné deti udržiavajú kontakty len s tými, ktorým naozaj dôverujú. 

8. Pri rozprávaní môže mať problém vyjadriť svoje myšlienky a môže mu trvať dlhšie, kým nájde to správne slovo. 

9. Je výborným poslucháčom a pamätá si všetky detaily. Ak si vaše dieťa pamätá zvláštne detaily aj v nepríjemných situáciách, je veľká šanca, že je introvert.

10. Podľa štúdie sa introvertmi často stávajú deti, ktoré sa narodili s nízkou pôrodnou váhou, prípadne predčasne. 

V prípade, že máte doma introverta, nič sa nedeje a nenastane koniec sveta. Len mu jednoducho doprajte čas aj pre seba, aby si mohlo dobiť baterky. Nenaliehajte a radšej počkajte, kým sa samo rozhodne, čo a s kým bude chcieť robiť. 

Fotogaléria


Autor: © Zoznam/Andrea Šípošová
Zdroj: Psychology Today & Hack Spirit

Ďalšie články

Gurmán.sk

Feminity

Zdravie

Diskusia